آموزش تصویری تاتو بدن در منزل بدون نیاز به تتوکار!

آموزش تصویری تاتو بدن در منزل بدون نیاز به تتوکار!

15 مهر 1398

اگر نمی‌توانید هزینه یک تتو کار حرفه‌ای را بپردازید یا دسترسی به سالن تاتو ندارید، می‌توانید در خانه برای خودتان تاتو بزنید. هر چند اینکار خطرناک است و اگر از پس آن به خوبی برنیایید ممکن است برایتان خاطره‌ای بد به جا بگذارد. قبل از انجام این کار تمام هشدارهای ایمنی را مطالعه کنید و نکات بهداشتی را رعایت کنید.


بخش اول خودتان را برای تاتو زدن آماده کنید


1. دستگاه تتوی خود را آماده کنید

ابزار اصلی همه دستگاه‌های خانگی تاتو، سوزن و رنگ است. فقط از سوزن‌های جدید استفاده کنید. همچنین تنها باید از رنگ مخصوص تاتو استفاده کنید اما پیدا کردن آن همیشه کار راحتی نیست. جوهر هندی معمولا به عنوان جوهر خوشنویسی استفاده می‌شود اما تنها جوهری است که می‌توان از آن به عنوان رنگ تاتو نیز استفاده کرد. هرگز از جوهر خودکار یا ماژیک استفاده نکنید! دستگاه تتوی خانگی ایمن‌ترین دستگاه است و قیمت ارزانی دارد که شامل لوازم و دستورالعمل‌ها نیز می‌شود.

 • برندی معتبر برای رنگ تاتو پیدا کنید تا مطمئن شوید که عاری از هر گونه مواد سمی است.
 • از سوزن خیاطی، سوزن ته گرد یا سنجاق استفاده نکنید. حتی اگر استفاده نشده باشند، باز هم استریل نیستند. استفاده از این اشیاء برای تتو خیلی خطرناک است. حتی ممکن است کارتان به بیمارستان بکشد. این سوزن‌ها رنگ را درون خود نگه نمی‌دارند و عمدتاً سوزن مناسبی هم نیستند. اگر می‌خواهید اینکار را برای خودتان انجام دهید، حتما باید تا حد امکان فرد با مهارتی باشید.
 • از سوزن‌های قدیمی و سوزن شخص دیگری استفاده نکنید، چون ممکن است دچار عفونت شوید. حتماً بعد از اتمام کار، سوزن‌ها را دور بریزید. 

ابزارهای مورد نیاز تاتوی بدن

2. جای تتویتان را آماده کنید

قبلا از اینکه کار تاتو را آغاز کنید، لازم است که چند کار دیگر انجام دهید. مقداری نخ کتان، لیوان برای آب و اسپری الکی را آماده کنید.

 • برای کشیدن طرح تاتو از ماژیک رنگ موقت و غیر سمی استفاده کنید.
 • بهتر است تشتک رنگ، کاسه‌ای کم عمق یا نعلبکی داشته باشید تا جوهر هندی را در آن بریزید. کاسه‌های رنگ ارزان قیمت هستند و از اصراف شدن رنگتان جلوگیری می‌کند. وسایلتان را با الکل یا آب اکسیژنه که 91-99% آن الکل است، ضدعفونی کنید.
 • حتما باید همه وسایلتان تمیز باشد. کاسه یا نعلبکی مورد نظرتان را با آب گرم و آب اکسیژنه یا الکل تمیز کنید سپس آنها را در پلاستیک بگذارید. برای احتیاط بیشتر هنگامی که به وسیله‌هایتان دست می‌زنید، از دستکش‌هایی که کاملا ضدعفونی ‌شده‌اند استفاده کنید. دستکش‌ و دست‌های خود را در طول تاتو چندین بار بشویید.

وسایل مورد نیاز تتوی بدن

3. ناحیه مورد نظر برای تاتو را اصلاح کنید و بشویید

هر زمانی که تصمیم به تاتو زدن گرفتید، قسمت مورد نظر را با آب گرم و صابون بشویید. اطراف ناحیه مورد نظر را تقریبا تا سه سانتیمتر بیشتر شیو کنید.

 • بعد از اینکه شیو کردید، پوستتان را با اسپری الکل ضدعفونی کنید. پنبه الکلی را آهسته روی پوستتان بزنید و قبل از اینکه کارتان را ادامه دهید، مطمئن شوید که الکل خشک شده است. 

اصلاح موی دست با ژیلت

4. طرح تتو را روی پوستتان بکشید

طرح تاتوی مورد نظر را به صورت کامل یا کم رنگ روی قسمت مورد نظر بکشید. اگر بخواهید شخص دیگری هم می‌تواند اینکار را برای شما انجام دهد اما عجله نکنید تا همانطور که می‌خواهید طرح کشیده شود. برای شروع فقط به این طرح احتیاج دارید. همچنین می‌توانید از کاغذ و مایع استینسل استفاده کنید تا طرح با دقت بیشتری داشته باشد.

 • از آنجایی که می‌خواهید برای خودتان تاتو بزنید مطمئن شوید که ناحیه انتخاب شده برای اینکار راحت است. شما باید به مدت چند ساعت سوزن را در پوست خود فرو کنید. قسمت‌هایی مانند سینه یا شانه که دسترسی به آنها سخت است، اصلا برای اینکار مناسب نیستند.
 • این نوع تاتو زدن برای طرح‌های کوچک و ساده مناسب است. اگر به دنبال ‌طرح‌های پیچیده هستید، بهتر است به سالن تاتو بروید.

کشیدن طرح اولیه تاتو روی دست


بخش دوم تاتو را شروع کنید


1. سوزن را ضدعفونی کنید

بهترین راه برای ضدعفونی کردن سوزن، آتش است. سوزن را روی شعله‌ شمع یا فندک بگیرید تا قرمز شود. حتماً سر دیگر آن را با پارچه بگیرید تا دستتان نسوزد.

 • هنگامی که سوزن ضدعفونی شد، آن را درون نخ‌های کتان بپیچید. نخ‌ها را از 0.3 سانتیمتر پایین‌تر از نوک سوزن آغاز کنید و آنها را به طول 0.6 سانتیمتر دور سوزن بپیچید تا بیضی شکل شود. با اینکار هنگامی که سوزن را در نعلبکی فرو می‌کنید سوزن کمی رنگ به خود جذب می‌کند.

 ضدعفونی کردن سوزن

2. سوزن زدن را شروع کنید

سوزن را درون جوهر هندی فرو کنید سپس با آن به پوستتان ضربه بزنید و نقطه‌ای بگذارید. ممکن است بعد از اینکه سوزن را چند بار در پوستتان فرو بردید، کمی خون بیاید اما نباید زیاد باشد. اگر مقدار خون زیاد بود بلافاصله کار را متوقف کنید و آن قسمت را ضدعفونی کنید. حوله کاغذی تمیز را روی تاتو نگه دارید تا خون ریزی متوقف شود. برای اینکار نباید از پارچه استفاه کنید.

ضربه زدن سوزن آغشته به جوهر هندی روی پوست

3. کارتان را روی طرح تاتو شروع کنید

سعی کنید طرحی که قبلاً کشیده‌اید را با سوراخ‌های ریز پر کنید. با استفاده از تکه‌ای پارچه کتان خون یا رنگ‌های اضافی را پاک کنید.

 • ممکن است هنگام تاتو، پوستتان کمی ورم کند که باعث یک دست نبودن تاتو می‌شود. اگر تاتویی یکدست می‌خواهید، باید هنگامی که ورم پوست خوابید تاتو را دوباره انجام دهید. صبر کنید تاتو کامل بهبود یابد سپس ترمیم را انجام دهید. بهبود کامل تاتو بیش از دو ماه زمان می‌برد.

پاک کردن جوهر اضافی تاتو

4. ناحیه تاتو را تمیز کنید

وقتی که تاتو تمام شد، آن ناحیه را با آب و صابون تمیز کنید. جوهر هندی باقی‌ مانده در تشتک و سوزن را پاک کنید. این وسایل، دیگر قابل ضدعفونی‌ نیستند و اگر می‌خواهید تاتو را ترمیم کنید باید از سوزن و تشتک جدید استفاده کنید.

انداختن سوزن تتو در سطل - ریختن جوهر هندی در سینک


بخش سوم مراقبت از تاتو


1. تاتوی خود را با پلاستیک بپوشانید

از پارچه یا باند برای اینکار استفاده نکنید زیرا می‌توانند کمی رنگ به خود جذب و تاتو را کم رنگ کنند. در هفته اول از هیچ پماد و لوسیونی استفاده نکنید زیرا آنها منافذ پوست را می‌بندد و باعث عفونت می‌شود. 

 • پلاستیک را به مدت 1 تا 3 ساعت روی تاتو بگذارید اما نباید بیشتر از 6 ساعت شود.

استفاده از پماد آد روی تتوی بدن

2. تاتو را تمیز نگه دارید

پلاستیک را از روی تاتو بردارید و به آرامی آن ناحیه را با آب گرم و صابون بدون بو بشویید. پوست را اسکراب نکنید، فقط آن را با دستان تمیز بشویید.

 • تاتو را خیس نکنید و آن را درون آب گرم فرو نبردید. اینکار احساس بدی به شما می‌دهد و رنگ را از پوستتان بیرون می‌کشد.
 • تاتو را دستکاری نکنید زیرا باعث خونریزی، خطوط نامرتب و حتی اسکار می‌شود.

شستن تتو با آب

3. روی تاتو لوسیون بزنید

بعد از اینکه تورم از بین رفت و پوست شروع به دلمه بستن کرد، لایه‌ای نازک از لوسیون ساده و بدون بو را روی تاتو پخش کنید. پوست شما باید نفس بکشد تا سریع روند بهبودی را طی کند.

 • تاتو را 3 الی 5 بار در روز بسته به اندازه تاتو، مرطوب کنید. اگر پوستتان شروع به خشک شدن کرد، از مقدار کمی لوسیون استفاده کنید.

زدن لوسیون روی تاتو

4. اجازه دهید تاتو کاملا خوب شود

هفته اول مواظب تاتوی خود باشید. در این مرحله تاتو شروع به دلمه بستن می‌کند و شما باید خیلی به تمیز کردن آن اهمیت بدهید. علاوه بر شستن و مرطوب کردن آن نباید بعضی از فعالیت‌های خاص را انجام دهید.

 • تاتو را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید، زیرا رنگ آن محو می‌شود. اینکار باعث احساس سوزش شدید نیز می‌شود.
 • از رفتن به وان حمام، وان آب گرم، استخر، دریا و غیره خودداری کنید زیرا پر از میکروب هستند و منجر به عفونت می‌شوند.
 • هر فعالیتی مانند ورزش کردن که باعث تعریق زیاد می‌شود را انجام دهید.
 • لباس‌ها آزاد بپوشید تا تاتوی شما بتواند نفس بکشد. لباس‌های تنگ مانع تنفس پوست می‌شوند.

5. مراقب عفونت باشید

حواستان به قرمزی یا دلمه زیاد و همچنین ترشح و ورم اطراف تاتو باشد. اینها نشانه‌های احتمالی عفونت هستند.

 • شما می‌توانید خطر عفونت را با تمیز نگه داشتن وسایل و مواظبت از تاتوی خود کاهش دهید. با این حال بازهم امکان عفونت وجود دارد. اگر شک کردید که تاتوی شما عفونت کرده است، به پزشک‌تان مراجعه کنید.

بخش چهارم هشدار


 1. بی‌خطرترین راه برای تاتو، مراجعه به تاتو کار حرفه‌ای است. اگر تحمل ریسک تاتو زدن برای خود را ندارید، اینکار را انجام ندهید.
 2. تاتو در خانه، شما را در معرض عفونت‌های جدی می‌گذارد و در بعضی کشورها ممکن است غیر قانونی باشد. قبل از اینکار خطرات آن را در نظر بگیرید.
 3. فقط از رنگ مخصوص تاتو یا جوهر هندی استفاده کنید. سایر جوهرها حاوی مواد سمی هستند و مشکلات جدی را ایجاد می‌کنند.
 4. فقط از سوزن تمیز و ضدعفونی‌ شده استفاده کنید. هرگز از سوزن استفاده شده و یا سوزن شخص دیگر استفاده نکنید.
 5. استفاده از سوزن دیگران خطر ایدز، هپاتیت، استافیلوکوک و سایر مریضی‌های واگیردار را به همراه خواهد داشت. 

بیشتر بخوانید: خودتان طراح تتوی خود باشید (راهنمای کامل) 

مطالب مرتبط