تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر + ترتیب استفاده

تفاوت پرایمر، فاندیشن و کانسیلر + ترتیب استفاده

09 مهر 1398

هیچ میکاپی بدون لوازم آرایشی مثل پرایمر، کانسیلر و فاندیشن کامل نمی‌شود. آن‌ها بهترین لوازمی هستند که در زمان آریش مورد استفاده خانم ها قرار می‌گیرد. اما تفاوت بین پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست؟ به طور خلاصه و ساده از پرایمر جهت آماده‌سازی پوست به عنوان زیرساز میکاپ، از فاندیشن به عنوان زمینه‌ی پایه و از کانسیلر برای رفع عیوب پوست نهایی در آرایش استفاده می‌شود. 


پرایمر | Primer


پرایمر انواع مختلفی دارد: پرایمر صورت، پرایمر لب، پرایمر چشم، پرایمر مژه و ابرو، پرایمر ناخن و پرایمر مو. اما ما در مورد پرایمر صورت صحبت می‌کنیم که روی گونه‌ها استفاده می‌شوند. پرایمر در واقع به عنوان یک مرطوب کننده برای پوست عمل می‌کند. وجود آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A، C، E و سایر مواد مانند عصاره‌ی انگور و عصاره‌ی چای سبز در پرایمر، باعث ایجاد صافی و لطافت پوست می‌شوند و همچنین به مرطوب کردن پوست نیز کمک می‌کنند. 


فاندیشن | Foundation


فاندیشن در واقع محصول چند رنگی است و پوشش‌های متفاوتی دارد. هدف اصلی فاندیشن ایجاد یکنواختی در پوست صورت است. فاندیشن که به آن فونداسیون، فوندیشن و حتی کرم پودر نیز گفته می‌شود نقص‌های پوست را می‌پوشاند و برای تغییر رنگ طبیعی پوست نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها در فاندیشن وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد متناسب با رنگ پوستتان، مناسب‌ترین رنگ را انتخاب کنید. همچنین با انتخاب سایه‌های مختلف فاندیشن می‌توانید رنگ را به طور کامل از پیشانی به چانه و از گردن به تیغه‌های شانه ادامه دهید. فاندیشن را می‌توانید با نوک انگشت، براش و اسفنج‌های بیوتی بلندر استفاده کنید. فاندیشن‌ در چهار پوشش مختلف وجود دارد:

  • پوشش شفاف یا پوشش خیلی کم: رنگدانه بسیار کمی دارد و رنگ پوست قابل مشاهده است.
  • پوشش لایت یا پوشش کم: پوشش آن در حدی است که حتی با وجود استفاده از فاندیشن، لکه‌ها و جوش‌های پوستی قابل مشاهده است.
  • پوشش متوسط: رنگدانه متوسطی دارد و برای پوشش دهی انواع بریدگی‌ها و لکه‌ها مناسب است.
  • پوشش کامل: رنگدانه‌ی زیادی دارد و برای پوشاندن کامل لکه‌ها و زخم‌ها مناسب است. این نوع فاندیشن پوست صاف و بدون لک را برایتان فراهم می‌کند. 

کانسیلر | Concealer


کانسیلر جوش‌ها، منافذ بزرگ، لکههای سیاه و سایر لکه‌های پوستی را می‌پوشاند و بسیار شبیه فاندیشن است. اما اغلب پس از فاندیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد و علائم یا لکه‌هایی را که حتی پس از استفاده از فاندیشن قابل مشاهده هستند را می‌پوشاند. آنچه کانسیلر را از یک فاندیشن متفاوت می‌کند این است که کانسیلر دارای رنگدانه‌ی قوی است و لایه‌ای یکنواخت را ایجاد می‌کند. کانسیلرها دارای طیف رنگی گسترده هستند که به کم و کاستی‌های فاندیشن کمک می‌کند. شما نباید کانسیلر را با یک فاندیشن اشتباه بگیرید، اگر چه هر دو عملکرد مشابهی دارند. کانسیلر نیز دارای طیف رنگی مختلف می‌باشد. بسیاری از افراد تمایل دارند بیش از یک نوع کانسیلر در میکاپ خود استفاده کنند چون می‌خواهند تمامی لکه‌ها و مشکلات پوستی‌شان را بپوشانند. 


تفاوت‌های بارز این ۳ محصول


1. در روتین آرایشی اول پرایمر دوم، فاندیشن و در آخر کانسیلر استفاده می‌شود.
2. یک پرایمر معمولا بی‌رنگ است، اما می‌تواند با رنگ پوست هماهنگ شود. این محصول بی‌رنگ باعث مرطوب شدن پوست می‌شود و همینطور از چرب شدن پوست و به هم‌خوردگی آرایش جلوگیری می‌کند. در واقع یک زیرسازی است که آرایش‌های دیگر روی آن ایجاد می‌شوند.
3. از آنجا که فاندیشن طیف رنگی مختلفی دارد، با هر نوع پوستی به خوبی هماهنگ می‌شود. کانسیلر از طرف دیگر نقاط و لکه‌هایی که پس از فاندیشن و سایر محصولات آرایشی قابل مشاهده هستند را پوشش می‌دهد. معمولا برای لکه‌های قرمز و تیره استفاده می‌شوند و سطح یکدستی را ایجاد می‌کند.
4. یک پرایمر و حتی فاندیشن درخشندگی به پوست نمی‌دهد اما کانسیلر می‌تواند به آرایش شما درخشندگی بدهد.


نتیجه‌گیری


هر سه مورد پرایمر، فاندیشن و کانسیلر در میکاپ از اهمیت بالایی برخوردار هستند و پوست زیبا و بی‌عیب و نقص کمک می‌کنند. ترتیب این 3 محصول را فراموش نکنید: پرایمر، فاندیشن و کانسیلر. 

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از کانسیلر اصلاح رنگ

مطالب مرتبط