با این نکات اپیلاسیون بی‌خطری داشته باشید

با این نکات اپیلاسیون بی‌خطری داشته باشید

11 شهریور 1398 18,744 بازدید

امروزه روش‌های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد از جمله لیزر ، الکترولیز، بند انداختن، وکس، موم انداختن و ... . یکی از این روش‌ها اپیلاسیون است. اپیلاسیون در لغت به معنای از بین بردن موهای زائد است که در بین خانم‌ها و آقایان طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. اپیلاسیون باعث می‌شود رشد موهای زائد کاهش پیدا کند اما این مسئله مستلزم رعایت نکاتی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.


نکات مهم قبل از انجام اپیلاسیون


1. یک هفته قبل از مراجعه جهت انجام اپیلاسیون بهتر است پوست خود را لایه‌برداری کنید برای اینکار از یک فرچه یا مسواک می‌توانید استفاده کنید یعنی آن را روی پوست خود بکشید.
2. در بازه‌ی زمانی 3 الی 4 هفته به هیچ عنوان از تیغ استفاده نکنید زیرا باعث درد هنگام اپیلاسیون می‌شود.
3. بهتر است قبل از انجام اپیلاسیون حمام نروید زیرا پوست بعد از حمام حساس می‌شود و انعطاف پذیری کمتری پیدا می‌کند.
4. در زمان عادت ماهیانه به دلیل حساس شدن پوست از انجام اپیلاسیون خودداری کنید.
5. اگر موهایتان به 8 الی 15 میلیمتر نرسیده است بهتر است زمان انجام اپیلاسیون را به روز دیگری موکول کنید. بهترین حالت این است که طول موها حدود 2 سانتی‌متر باشد.
6. 2 تا 5 روز قبل از انجام اپیلاسیون از کرم‌های که حاوی رتینود هستند به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا هنگام اپیلاسیون پوست به همراه موم جدا می‌شوند.
7. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هنگام اپیلاسیون درد زیادی را احساس می‌کنید بهتر است نیم ساعت قبل از انجام اپیلاسیون از کمپرس سرد استفاده کنید.
8. اگر قرار است که بعد از انجام اپیلاسیون دوش بگیرید با خودتان حوله و دمپایی ببرید چرا که دمپایی مشترکی که در این مراکز استفاده می‌شود ضدعفونی نمی‌شوند و باعث انتقال بیماری‌های پوستی می‌شوند.
9. قبل از انجام اپیلاسیون با خودتان یک زیر انداز نخی ببرید.

بیشتر بخوانید: راز داشتن پاهای براق چیست؟! 


نکات مهم هنگام اپیلاسیون


امروزه مراکز زیادی به شکل تخصصی به ارائه‌ی این خدمات می‌پردازند بنابراین برای انجام اپیلاسیون در این مراکز باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  •  اولین نکته‌ای که برای انجام اپیلاسیون حائز اهمیت است این است که مراکز ارائه دهنده‌ی این خدمات باید از وسایل یک‌بار مصرف مثل کاردک و ظرف حاوی موم استفاده کنند تا باعث انتقال مریضی در بین افراد نشود.
  • این دسته از مراکز باید دارای مجوز بهداشت باشند و فردی که این خدمات را ارائه می‌دهد باید گواهی سلامت داشته باشد.
  • مسئول اپیلاسیون قبل از کشیدن کاردک حاوی موم بر روی بدنتان باید مقداری را روی بدن شما تست کند. اگر بیش از حد داغ بود از او بخواهید تا اجازه دهد موم کمی سرد شود با این‌کار از سوختگی ناشی از آن جلوگیری می‌کند.
  • اگر مسئول اپیلاسیون برای بعضی از موهای زائد کنده نشده‌ از موچین استفاده کرد حتما باید موچین با پنبه و الکل به صورت کامل استریل شود.
  • در صورت فراموشی زیرانداز از مسئول اپیلاسیون بخواهید یک زیر انداز یکبار مصرف به شما بدهد. باز هم اگر رو تختی یکبار مصرف نیز در دسترس نبود از مسئول اپیلاسیون بخواهید تخت را با پنبه و الکل تمیز کنند.

نکات مهم پس از اپیلاسیون


1. برای جلوگیری از عدم تحریک پوست بهتر است از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
2. پس از اپیلاسیون از دوش آب سرد استفاده کنید.
3. بدلیل عدم جذب عرق به بدن و جلوگیری از حساسیت پوستی بهتر است از لباس‌هایی که نخی و گشاد هستند استفاده کنید.
4. از ژل آلوئه ورا برای کاهش قرمزی پوست خود استفاده کنید نحوه‌ی استفاده از آن به این صورت است که آلوئه ورا را از وسط نصف کنید و مایع داخل آن را بر روی پوستتان بمالید.
5. برای جلوگیری از درد ناشی پس از اپیلاسیون بهتر است مقداری یخ را در پارچه‌ای قرار دهید و روی ناحیه‌ی مورد نظر بگذارید.
6. تا 24 ساعت پس از اپیلاسیون از رفتن به استخر بدلیل جلوگیری از عفونت خودداری کنید.
7. 24 ساعت الی 48 ساعت در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید زیرا باعث تغییر رنگ پوستتان می‌شود.

اگر بخواهید پس از اپیلاسیون جوش نزنید بهتر است از لوسیون‌هایی استفاده کنید که دارای روغن مینرال باشند. چنانچه پس از انجام وکس پوستتان جوش زد از پمادهایی که دارای سولفات پلی مکسین بی و زینک باسیتراسین است به مدت سه روز استفاده کنید و استفاده از این پمادها باعث می‌شود درد ناشی از انجام اپیلاسیون کمتر شود.

اگر بخواهید پس از اپیلاسیون جوش نزنید بهتر است از لوسیون‌هایی استفاده کنید که دارای روغن مینرال باشند. چنانچه پس از انجام وکس پوستتان جوش زد از پمادهایی که دارای سولفات پلی مکسین بی و زینک باسیتراسین است به مدت سه روز استفاده کنید و استفاده از این پمادها باعث می‌شود درد ناشی از انجام اپیلاسیون کمتر شود.

مطالب مرتبط