عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

04 مرداد 69 بازدید

به طور کلی لیز موهای زائد بی‌خطر است.
اگر از روش‌های سنتی رفع موهای زائد مانند شیو خسته شده‌اید، ممکن است به لیزر موهای زائد علاقه‌مند شوید. درمان‌های لیزری مو که توسط متخصص پوست یا سایر متخصصان واجد شرایط و آموزش دیده ارائه می‌شوند، با جلوگیری از رشد موهای جدید فولیکول‌ها عمل می‌کنند. برای اکثر افراد، لیزر موهای زائد بی خطر است. این روش همچنین با عوارض جانبی طولانی مدت مرتبط نیست.
با این حال، بحث در مورد عوارض جانبی لیزر موهای زائد زیاد است. اگرچه عوارض جانبی موقت و جزئی ممکن است بعد از آن رخ دهد اما سایر عوارض نادر هستند. 
در اینجا هر چیزی در مورد لیزر و عوارض جانبی ناشی از آن آورده شده است.


عوارض جانبی جزئی شایع است


لیزر موهای زائد با استفاده از لیزرهای کوچک و با حرارت بالا کار می‌کند. ممکن است بلافاصله پس از لیزر عوارض جانبی موقتی ایجاد شود. تحریک پوست و تغییرات رنگدانه شایع‌ترین عوارض جانبی هستند.


التهاب و قرمز شدن پوست 


حذف موهای زائد از طریق لیزر باعث تحریک موقت پوست می‌شود. همچنین ممکن است متوجه قرمزی و تورم خفیف در ناحیه تحت درمان شوید. با این حال، این اثرات جزئی هستند. این اثرات جانبی اغلب همان اثراتی هستند که بعد از سایر روش‌های حذف موی زائد نیز مانند اپیلاسیون، متوجه می‌شوید.
متخصص پوست شما ممکن است قبل از لیزر از بی‌حسی موضعی استفاده کند تا این اثرات را به حداقل برساند.
سوزش کلی باید ظرف چند ساعت پس از لیزر از بین برود. سعی کنید از کمپرس یخ برای کمک به کاهش تورم و هرگونه درد استفاده کنید. اگر علائمی فراتر از تحریک جزئی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی بدتر شد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

لیرز موهای زائد


تغییر رنگدانه‌های پوست


پس از لیزر، ممکن است پوست کمی تیره‌تر یا روشن‌تر شود. اگر پوست روشنی دارید، به احتمال زیاد لکه‌های تیره‌تری در لیزر موهای زائد خواهید داشت. عکس این موضوع در مورد افرادی با پوست تیره که ممکن است لکه‌های روشن‌تری پس از لیزر داشته باشند. با این حال، مانند تحریک پوست، این تغییرات موقتی هستند و به طور معمول دلیلی برای نگرانی نیستند.


عوارض جانبی شدید نادر است


به ندرت، لیزر موهای زائد منجر به عوارض جانبی شدیدتری می‌شود. اگر از کیت‌های لیزر خانگی استفاده می‌کنید یا اگر از یک اپراتور لیزر آماتور و فاقد گواهینامه خدمات دریافت می‌کنید، خطر عوارض لیزر افزایش می‌یابد.
عوارض نادر لیزر موهای زائد عبارتند از:

  • رشد بیش از حد مو در ناحیه لیزر شده: گاهی اوقات این اثر با ریزش مو بعد از لیزر اشتباه گرفته می‌شود.
  • تغییرات کلی در بافت پوست: اگر اخیراً برنزه شده باشید، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.
  • جای زخم: این بیشتر در افرادی که پوستی حساس دارند و به راحتی جای زخم روی بدنشان باقی می‌ماند مشاهده می‌شود.
  • تاول و پوسته پوسته شدن پوست: این اثرات ممکن است به خاطر قرار گرفتن در معرض آفتاب با فاصله کمی پس از لیزر ایجاد شود.

این عوارض جانبی را با پزشک خود در میان بگذارید. اگرچه آن‌ها بسیار غیر معمول هستند، اما آگاهی از آن‌ها عاقلانه است. در صورت بروز هر یک از این علائم پس از لیزر موهای زائد با پزشک خود تماس بگیرید.


آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی‌ضرر است؟


این روش در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. در درجه اول که هیچ مطالعه انسانی ایمن بودن لیزر موهای زائد در دوران بارداری را اثبات نکرده است.
ممکن است برای موهای زائد که در دوران بارداری رشد کرده‌اند، بخواهید از لیزر موهای زائد استفاده کنید. نواحی رایج افزایش رشد مو شامل سینه‌ها و معده است. با این حال، در بیشتر موارد، این موها خود به خود می‌ریزند، بنابراین اگر تا پایان بارداری صبر کنید، ممکن است نیازی به درمان دارویی نداشته باشید.
اگر باردارید و به دنبال لیزر موهای زائد هستید، تا بعد از زایمان صبر کنید. پزشک شما احتمالاً توصیه می‌کند که برای اطمینان بیشتر چند هفته صبر کنید تا دوران بارداری به پایان برسد.

آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی خطر است؟


آیا لیزر موهای زائد خطر ابتلا به سرطان دارد؟


این یک افسانه است که لیزر موهای زائد باعث سرطان می‌شود. در واقع، با توجه به بنیاد مراقبت از پوست، این روش گاهی اوقات برای درمان اشکال خاصی از ضایعات پیش سرطانی استفاده می‌شود.
لیزرهای مختلفی برای درمان آسیب‌های ناشی از نور خورشید و چین و چروک استفاده می‌شود. لیزرهای مورد استفاده در حذف موهای زائد یا سایر روش‌های پوستی دارای حداقل تابش هستند. به علاوه، حداقل مقدار تابش آن فقط روی سطح پوست اعمال می‌شود. بنابراین، لیزر خطر ابتلا به سرطان را ندارند.


آیا لیزر موهای زائد باعث ناباروری می‌شود؟


این یک افسانه شنیده می‌شود که لیزر موهای زائد باعث ناباروری می‌شود. فقط سطح پوست تحت تأثیر لیزر قرار می‌گیرد، بنابراین حداقل تشعشعات حاصل از این روش نمی‌تواند به هیچ یک از اندام‌های شما نفوذ کند.
اگر در حال حاضر قصد بارداری دارید، در مورد خطرات احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

آیا لیزر موهای زائد بی خطر است


کلام پایانی


به طور کلی، لیزر موهای زائد برای اکثر افراد، بی‌خطر و مؤثر است. به عنوان یک اقدام احتیاطی، نباید این عمل را در نزدیکی چشم یا در دوران بارداری انجام دهید. در صورت بروز علائم نادر پس از لیزر موهای زائد به پزشک مراجعه کنید.
همچنین، بدانید که این روش حذف دائمی را تضمین نمی‌کند. ممکن است نیاز به نوبت‌های بعدی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: با این 3 روش از شر موهای زیر پوستی خلاص شوید

مطالب مرتبط