وسایل مورد نیاز مانیکور و پدیکور به طور کامل!

وسایل مورد نیاز مانیکور و پدیکور به طور کامل!

09 شهریور 1398

1. ناخن‌گیر: اولین وسیله مورد نیاز در مانیکور و پدیکور پا، ناخنگیر است. ناخنها بستر مناسبی برای رشد باکتری هستند و در واقع یکی از آلودهترین اجزای بدن به حساب میآیند. لذا مرتب کوتاه کردن آنها به حفظ سلامت فرد کمک می‌کنند، تا به این ترتیب از بروز بسیاری از بیماریها جلوگیری شود. از ناخن‌گیر یا قیچی ناخن استفاده کنید. قبل از انجام این کار، از تمیز بودن ناخن‌گیر مطمئن شوید. مراقب باشید پوست اطراف ناخن را نگیرید و ناخنها را از ته کوتاه نکنید زیرا باعث عفونت میشود.

 •  بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن، بعد از حمام است،چون ناخن‌ها به علت قرار گرفتن در معرض رطوبت نرم‌تر هستند. 

2. پوشر کوتیکول: کوتیکولهای پایین بستر ناخن به مراقبت بیشتری نیاز دارند تا خشک و پوسته پوسته نشوند. از پوشر برای رفع کوتیکولهای خشک استفاده میشود. اگر ناخنهای مقاومی و محکمی دارید از پوشر فلزی و در غیر این صورت از پوشر چوبی استفاده کنید.

 • هرکز کوتیکولهای سطح ناخن را نچینید، چون منجر به عفونت میشوند. از سر تیز و قاشقی شکل پوشر برای گرفتن کوتیکولها استفاده کنید.
 • بهترین زمان استفاده از پوشر، بعد از حمام است، زیرا  بافت اطراف ناخن بسیار نرم است و به راحتی میتوان اضافات سطح ناخن را گرفت.

3. نیپر: از نیپر نیز برای گرفتن کوتیکولها و پوستهای اضافه اطراف ناخن استفاده میشود. بعد از این که کوتیکولهای سطح ناخن را با پوشر گرفتید از نیپر برای گرفتن بافت نرم و کوتیکولهای اطراف ناخن استفاه کنید. نیپر این امکان را به شما میدهد که به راحتی به زوایا و گوشههای اطرف ناخن دسترسی پیدا کنید.

 • بعد از گرفتن کوتیکولها و پوستهای مرده سطح و اطراف ناخن حتما از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
 • همواره قبل و بعد از استفاده از پوشر و نیپر، آنها را کاملا ضدعفونی کرده و در مکان خشک نگهداری کنید.

4. بافر: از بافر برای براق و درخشان کردن سطح ناخن استفاده میشود. بافر همچنین با حذف یک لایه مرده، سطح ناخن را یکدست میکند. قبل از استفاده، ناخنهای خود را کاملا شسته و خشک کنید. بافر را از پایین ناخن به سمت بالا حرکت دهید یا بالعکس. اما هرگز حرکت رفت و برگشتی انجام ندهید. فشار بافر روی ناخن باید در حد ملایم باشد. استفاده زیاد از بافر میتواند به ناخن‌هایتان آسیب برساند. لذا استفاده یک بار در ماه برای داشتن ناخنهایی سالم و زیبا کافی است.

 • از سر کوچک‌تر بافر استفاده کنید و بعد از استفاده حتما ناخنهایتان را با روغن حاوی کوتیکول مرطوب کنید.

5. سوهان ناخن: از سوهان برای صاف کردن و شکل دادن به لبههای ناخن استفاده میشود.

 •  قبل از استفاده، از خشک بودن ناخنهایتان مطمئن شوید. سطح سوهان را با زاویه 45 درجه، مماس بر لبه ناخن قرار داده و از یک گوشه ناخن به طرف دیگر در یک جهت حرکت دهید. دقت کنید حرکت سوهان رفت و برگشتی نباشد، زیرا باعث زبر شدن لبه ناخن میشود.
 • برای این که ناخن کمتر در معرض شکستگی قرار گیرد و ظاهر زیباتری نیز داشته باشد لبه ناخن را به صورت بیضی یا مربعی سوهان‌کشی کنید. بعد از استفاده از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. 

6. سنگ پا: یکی از وسایل مورد نیاز پدیکور، سنگ پا برای برداشتن پوست خشن و سطحی کف پا است. با استفاده از سنگ پا میتوانید کف پای صاف و بدون ترک داشته باشید. قبل از استفاده، پایتان را حدود 10 دقیقه در آب گرم و صابون قرار دهید. بعد از اینکه کف پایتان نرم شد، سنگ پا را خیس کرده و به آرامی کف پایتان بکشید.

 • همچنین میتوانید از سنگ پا به همین روش برای لایه‌برداری آرنج و زانو استفاده کرد.
 • استفاده روزانه از سنگ پا توصیه میشود، بخصوص اگر عادت به پوشیدن صندل دارید و کف پایتان دائما در معرض هوای بیرون است.
 • مراقب باشید که فشار سنگ پا روی پوستتان بسیار ملایم باشد.

7. برس ناخن: برس ناخن یکی از وسایل مانیکور و پدیکور می‌باشد. از برس ناخن برای تمیز کردن ناخنها و حتی برطرف کردن لکههای روی ناخن استفاده میشود. برس را زیر آب گرم بگیرید و کمی به صابون آغشته کنید. سپس چندین بار از یک طرف به طرف دیگر ناخن بکشید تا کف کند. در نهایت ناخنهایتان را با آب گرم بشویید و از روغن مخصوص ناخن استفاده کنید. 

8. جدا کننده: از جدا کننده برای ایجاد فاصله بین انگشتهای پا استفاده میشود تا انگشتها روی هم نیایند و به راحتی بتوان به ناخنها دسترسی پیدا کرد. علاوه بر این، جدا کننده برای کشش مفاصل انگشت پا استفاده میشود و به نوعی به انگشتان کشش میدهد و باعث ایجاد حس خوب کشش در مفاصل انگشتان میشود. فقط کافی است حین کار، این وسیله را بین انگشتان پا قرار داده و مشغول پدیکور شوید.

9. خلال چوبی: از خلال چوبی هم میتوان برای برداشتن کوتیکول، تمیز کردن ناخن و حتی برطرف کردن ریخت و پاشهای مانیکور در اطراف ناخن استفاده کرد. پس همیشه موقع مانیکور، چند خلال چوبی کنار دستتان داشته باشید.

10. اسکراب (لوسیون لایه بردار): استفاده از یک اسکراب ملایم برای پوست دست و پا علاوه بر ایجاد حس خوب، باعث پاکسازی و برداشتن لایه‌های مرده از سطح پوست میشود. فقط مراقب باشید که فشار اسکراب روی پوست خیلی ملایم باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش گام به گام پدیکور در منزل در ۱۰ مرحله 

مطالب مرتبط