۱۰ مرحله گام به گام پدیکور در منزل

۱۰ مرحله گام به گام پدیکور در منزل

23 شهریور 1398

داشتن ناخن‌های زیبا فقط مختص ناخن‌های دست نیست. این زیبایی می‌تواند به ناخن‌های پا هم مربوط شود. مراقبت و بهداشت پاها از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در طول روز، پاها به دلیل قرار گرفتن در کفش بیشتر در معرض آلودگی هستند و ترک می‌خورند. بسیاری از خانم‌ها برای زیبایی پاهایشان به سراغ سالن‌های کاشت ناخن برای پدیکور کردن می‌روند. شما نیز می‌توانید بدون صرف هزینه، خودتان پدیکور را با چند مرحله‌ی ساده انجام دهید. در این مقاله استایلی به شما پدیکور را به صورت گام به گام آموزش می‌دهد.

1. ضدعفونی کردن ناخن پا: ابتدا باید پاهای خود را با اسپری‌ ضدعفونی کننده مخصوص پا که در داروخانه‌ها موجود هستند ضدعفونی کنید. این کار باعث می‌شود پاهای شما در صورت وجود هر گونه آلودگی و باکتری پاکیزه شود. پس از زدن اسپری ضدعفونی کننده باید کمی صبر کنید تا روی پاهای شما خشک شود.

2. پاک کردن لاک ناخن: در صورتی که بر روی ناخن شما از قبل لاک وجود داشته است بایستی با استفاده از پد لاک‌ پاک، آن را پاک کنید. با پاک کردنِ لاکِ ناخن از روی ناخن‌هایتان می‌توانید با دقت بیشتری پدیکور را انجام دهید و بهتر است اثری از لاک قبلی روی ناخن‌های شما نباشد.

پاک کردن لاک از روی ناخن پا

3. نرم کردن پوست پا: در این مرحله باید یک سطل را با 2 تا 3 لیتر آب گرم پر کنید و در صورت وجود مقداری نمک دریایی و کمی روغن به آن اضافه کنید. از ویژگی‌های نمک دریایی می‌توان به کاهش التهاب‌های پای شما کمک کند و پوستی نرم به شما بدهد. در صورتی که نمک دریایی موجود نبود می‌توانید از شامپو استفاده کنید. سپس به مدت 5 الی 7 دقیقه پاهای خود را درون سطل آب قرار دهید. این کار باعث می‌شود پاهای شما نرم و آماده برای سوهان کشیدن شوند. پاها را از آب خارج کنید و با یک حوله آن را به خوبی خشک کنید.

قرار دادن پا  در آب کف

4. استفاده از سرم کوتیکول: در فروشگاه‌های لوازم آرایشی سرم یا روغن‌هایی تحت عنوان کوتیکول موجود هستند که باعث می‌شود رطوبت ناخن‌های شما حفظ شود. اگر جزو افرادی هستید که ناخن‌های شما در معرض شکستگی بیشتر است و یا ترک می‌خورند بهتر است روزانه از این روغن استفاده کنید. این روغن را می‌توانید روی کل ناخن و یا پوست اطراف آن بزنید. کافی است یک لایه از این روغن را روی ناخن‌های خود بزنید و سپس اجازه دهید روی ناخن‌های شما خشک شود.

زدن سرم کوتیکول روی ناخن پا

5. سوهان کشیدن ناخن پا: در این مرحله باید ناخن‌های پا را سوهان بکشید و آن را به شکل دلخواه در بیاورید زیرا انجام این کار باعث می‌شود آلودگی‌های روی ناخن برطرف شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که سعی کنید سوهان را بیش از حد روی ناخن خود نکشید چرا که به صدف ناخن آسیب وارد می‌شود و آن را ضعیف می‌کند.

سوهان کشیدن ناخن پا

6. نرم کردن پوست‌های ضخیم با اسپری نرم کننده: قسمت‌هایی از پوست پا مقداری ضخیم‌تر از بخش‌های دیگر هستند مثل کف پا، کنار انگشت شصت بزرگ و کوچک که در معرض خشکی بیش از حد هستند که با استفاده از اسپری‌های نرم کننده آن را نرم و با یک دستمال آن را به مدت 2 دقیقه بپوشانید تا جذب بافت پوست شود و آن را نرم کند. در صورتی که این سرم‌ها موجود نباشند می‌توانید از روغن نارگیل و یا زیتون برای انجام این‌کار استفاده کنید.

پدیکور

7. عقب زدن کوتیکول: با استفاده از ابزار پوشر کوتیکول که حالتی قاشقی دارد و در فروشگاه‌های لوازم آرایشی-بهداشتی قابل تهیه هستند می‌توانید پوسته‌های اضافی که در روی ناخن هستند را برطرف کنید. از کارهایی که با استفاده از این ابزار می‌توانید انجام دهید برطرف کردن کوتیکول و عقب راندن آن است.

عقب زدن کوتیکول با پوشر کوتیکول

8. از بین بردن سلول‌های مرده با استفاده از سنگ پا: پس از اینکه پاهای شما به خوبی مرطوب شدند وقت آن رسیده که سلول‌های مرده و پوست‌های زبر در پاشنه‌ی پاها را با استفاده از براش‌هایی اسکراب و یا سنگ پا حذف کنید. این کار به نرم شدن پاهای شما کمک می‌کند. پدیکور فقط مختص ناخن نیست حتی در مواقعی که دچار ترک کف پا هستید پدیکور می‌تواند به شما کمک کند.

سوهان کشیدن کف پا

9. استفاده از سرم کوتیکول: با استفاده از سرم کوتیکول که در مرحله‌ی چهارم آن را شرح داده‌ایم در این مرحله از این سرم برای پوست اطراف ناخن استفاده می‌شود که باعث می‌شود پوست اطراف ناخن‌های شما نرم و انعطاف پذیر شوند و از ریشه ریشه شدن آن‌ها جلوگیری کند. مقداری از این روغن را اطراف ناخن خود بریزید و آن را ماساژ دهید سپس کمی به پاهایتان استراحت دهید. توجه کنید که این روغن کوتیکول را باید یا به کل ناخن و یا به پوست اطراف ناخن و در دو مرحله‌ی ابتدا و انتهای پدیکور بزنید.

زدن سرم کوتیکول روی ناخن

10. نرم کردن پوست پا با مرطوب کننده: با استفاده از یک مرطوب کننده که مختص پوست شما هستند پاهای خود را ماساژ دهید. مرطوب کننده‌ها باعث می‌شوند در صورتی که پوست پاهای شما خشک، ترک خورده و یا ابتلا به عفونت قارچی هستید با نفوذ به بافت عمیق پوست مشکلات ناشی از آن را برطرف و تسکین دهند.

نرم کردن پوست پای خشک با مرطوب کننده

بیشتر بخوانید: ۳ روش برای از بین بردن پوست‌های مرده کف پا  

مطالب مرتبط