کانسیلر چیست؛ انواع کانسیلر را قبل از استفاده بشناسید!

کانسیلر چیست؛ انواع کانسیلر را قبل از استفاده بشناسید!

14 مهر 1398

آیا اخیراً به انواع کانسیلر در فروشگاه‌های لوازم آرایشی دقت کرده‌اید؟ فرمول‌ها و حتی رنگ‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارند. چگونه می‌توانید آن را انتخاب کنید؟ شما بدون نگرانی پس از خواندن این مقاله، می‌توانید به این پرسش که کانسیلر چیست پاسخ دهید و انواع کانسیلر مورد نیازتان را خریداری کنید و نکات بسیار خوبی برای استفاده از آن به شما می‌آموزیم.


کانسیلر چیست؟


کانسیلر به معنای تصحیح کننده‌ی رنگ است و برای پوشاندن لک، جای زخم، اسکار و... روی صورت و یا اطراف بینی استفاده می‌شود. به این نکته دقت کنید که کانسیلر برای استفاده در نواحی کوچک است و برای پوشاندن کل صورت نباید از آن استفاده کنید. نوع کانسیلر بستگی به نحوه‌ی استفاده از آن دارد. اگر می‌خواهید یک جوش را پنهان کنید کانسیلری با پوشش دهی زیاد انتخاب کنید تا آن ناحیه به خوبی محو شود و جلب توجه نکند. برای گودی زیر چشم، به این دلیل که چشم‌ها بسیار حساس هستند باید از کانسیلری سبک که مرطوب کننده است استفاده کنید. این نوع کانسیلرها حاوی فرمولاسیون بازتاب دهنده‌ی نور هستند که باعث می‌شود سایه‌ها و خطوط زیر چشم را محو کنند.


راهنمای خرید کانسیلر


هنگام خرید یک کانسیلر باید ابتدا به خاطر داشته باشید که مشکل پوست شما چیست؟ آیا باید لکه‌های آن را بپوشانید؟ گودی زیر چشم را بپوشانید؟ اسکار و... اگر با دو مشکل مواجه هستید برای تصحیح چهره‌ی خود به دو کانسیلر مختلف نیاز دارید. اگر گودی زیر چشم دارید به کانسیلری که یک یا دو درجه نسبت به پوست شما روشن هستند نیاز دارید.

1. کانسیلر مدادی: کانسیلرهای مدادی معمولا بر پایه کرم هستند که برای جوش‌های کوچک طراحی شده‌اند. این نوع از کانسیلرها برای فصول گرم و همینطور برای افرادی که در مناطق گرم زندگی می‌کنند بسیار مناسب است. این نوع کانسیلرها شبیه خط چشم مدادی هستند که بسیار کم حجم هستند و پوشش دهی و ماندگاری بالایی را برای شما فراهم می‌کنند.

کانسیلر مدادی

2. کانسیلر ماژیکی: این نوع کانسیلر برای افرادی که پوست حساس دارند کاربرد دارد. قلم کانسیلر با فرمول‌های خاصی که دارد بسیار سبک است و برای رفع تیرگی دور چشم و سایر نقاط صورت استفاده می‌شود. این قلم کانسیلر دارای رنگدانه‌های سبک هستند و همینطور حاوی فرمولاسیون بازتاب دهنده‌ی نور که باعث می‌شود سایه‌ها و خطوط روی پوست را محو کنند و ظاهری یکدست به شما بدهند. این نوع کانسیلر حالت طبیعی به پوست شما می‌دهد و دافع آب است که باعث ماندگاری بالایی بر روی پوست شما می‌شود.

کانسیلر ماژیکی

3. کانسیلر مایع: این نوع کانسیلر در بین خانم‌ها بسیار پرطرفدار است. بهترین کانسیلر برای انواع پوست‌ها به جز پوست خیلی خشک است. ظاهری که این کانسیلر ایجاد می‌کند براق یا مات با پوشش دهی سبک و کامل است. از این کانسیلر برای پوشش دهی جوش صورت و چین و چروک استفاده می‌شود. برای استفاده از این نوع کانسیلر نیاز به یک اسفنج و قلم‌مو است که بتوانید پوششی مناسب بر روی پوستتان ایجاد کنید. به این نکته برای کانسیلرهای مایع دقت کنید که ابتدا از نظر کیفیت مرغوب باشند و پس از مدتی خشک نشوند، همینطور در مواقعی استفاده شود که وقت و زمان بیشتری داشته باشید.  اکثر خانم‌ها این نوع کانسیلر را ترجیح می دهند چرا که روی صورت شما جوش نمی‌زند و پس از خشک شدن باعث ترک نمی‌شود و همینطور ماندگاری بالایی دارد.

کانسیلر مایع

4. کانسیلر استیکی (ماتیکی): این نوع کانسیلرها برای پوست‌های خشک، طبیعی و حساس مناسب است و سرشار از رنگدانه است. این نوع کانسیلر که شبیه رژلب است در دو نوع براق و مات وجود دارند. بافتی کرمی و ضخیم روی پوست ایجاد می‌کند.  استفاده از این نوع کانسیلر ماندگاری بالایی دارد و پوششی متغیر بر روی پوست شما ایجاد می‌کند. برای استفاده از این کانسیلر می‌توانید از براش‌های کوچک مخصوص کانسیلر و یا نوک انگشتان خود استفاده کنید. نحوه‌ی استفاده از آن به این صورت است که باید خطوط را بر روی پوست بکشید و سپس آن را پخش کنید. این نوع کانسیلر برای زیر چشم و یا اصلاح تغییر رنگ در اطراف بینی و دهان بسیار مناسب است. اگر چه برا پنهان کردن آکنه‌ها بسیار موثر هستند اما به دلیل پوشانندگی بالا می‌تواند منافذ را مسدود و آکنه را بدتر کند.

کانسیلر ماتیکی - کانسیلر استیکی

5. کانسیلر کرمی: این دسته از کانسیلر برای پوست‌های حساس، خشک، نرمال و مختلط مناسب است. پوشش دهی (متوسط تا کامل مثل لکه‌های سطحی پوست و تیرگی‌های زیر چشم) و ماندگاری بالایی دارند. ماندگاری آن به این صورت است که پس از چند ساعت پوسته پوسته نمی‌شود و کیفیت خود را از دست نمی‌دهد. ظاهر این نوع از کانسیلرها به صورت کرمی یا براق و مات است. از آنجایی که بسیار غلیظ هستند بهتر است از براش مخصوص کانسیلر و یا اسفنج و یا انگشتان‌تان برای محو کردن آن استفاده کنید. چرا که ممکن است روی پوست شما غیر طبیعی به نظر برسد. اگر پوست صورتتان مستعد ترک خردگی پس از استفاده از کرم پودر است و یا روی پوست‌تان چین و چروک دارید بهتر است پس از استفاده از کانسیلر، از پنکیک استفاده کنید.

کانسیلر مایع

6. کانسیلر پودری: این نوع کانسیلر در بین خانم‌ها بسیار پر طرفدار است. کانسیلر پودری برای پوست‌های خشک، طبیعی یا مختلط به کار می‌رود. این نوع کانسیلرها پوشش دهی متوسطی دارند. از مهمترین قابلیتی که این نوع کانسیلرها دارند توانایی ترکیب شدن با کرم پودر مایع و انواع دیگر است. برای استفاده از آن می‌توانید از براش مخصوص کانسیلر و یا انگشتان دست خود استفاده کنید.

  • اگر شما پوست خشک و یا خیلی خشک دارید بهتر است از این کانسیلر استفاده نکنید چرا که باعث می‌شود خشکی پوست شما را بدتر کند و پس از استفاده از آن، ترک‌هایی را روی پوست خود مشاهده کنید.
  • این نوع کانسیلر چند ساعت پس از استفاده، باعث می‌شود چین و چروک شما بیشتر نمایان شود و ممکن است که آن را زیاد ‌کند. بنابراین بهتر است اگر چین و چروک روی پوست خود دارید از این نوع کانسیلر اجتناب کنید.

کانسیلر پودری

7. کانسیلر اصلاح رنگ: احتمالاً کانسیلرهای رنگی را در فروشگاه‌های لوازم آرایشی مشاهده کرده‌اید که دارای رنگ‌های متفاوتی هستند. بهتر است بدانید هر رنگ از کانسیلر برای چه مشکل پوستی مناسب است.  

  1. رنگ بنفش، یاسی: ته رنگ کدر و زرد را در پوست شما اصلاح می‌کند.
  2. رنگ سبز: قرمزی روی پوست را اصلاح می‌کند.
  3. رنگ صورتی: روشن کردن صورت رنگ پریده و کدر و همینطور تیرگی زیر چشم را اصلاح می‌کند.
  4. رنگ نارنجی: کبودی‌های آبی رنگ، سیاهی دور چشم، لکه‌های قهوه ای را اصلاح می‌کند.
  5. رنگ زرد: قرمزی روی پوست و کبودی را اصلاح می‌کند.

کانسیلرهای رنگی


نحوه‌ی استفاده از کانسیلر


برای پوشش دهی بیشتر باید ابتدا از یک فاندیشن استفاده کنید و سپس بر روی آن از کانسیلر استفاده کنید. اگر شما از فاندیشن پودری (مایع نباشد) استفاده می‌کنید همیشه کانسیلر را قبل از آن بزنید. استفاده از کانسیلر روی کرم پودر منجر به ایجاد ترک بر روی پوست شما می‌شود. به طور کلی شما به کانسیلری نیاز دارید که یک یا دو درجه از پوست شما روشن‌تر باشد چرا که باعث می‌شود نواحی تیره اصلاح شوند. اگر در تابستان پوستتان برنزه می‌شود بدین معناست که رنگ کانسیلرتان در فصل تابستان و زمستان باید متفاوت باشد. اگر از کانسیلر استفاده می‌کنید، برای داشتن ظاهری بی عیب و نقص باید از یک فاندیشن زیر آن استفاده کنید. استفاده از کانسیلر به تنهایی باعث می‌شود که فقط لکه‌ها را بپوشانید. هرگز برای آرایشتان از کانسیلر به تنهایی استفاده نکنید مگر اینکه چهره‌ای بی عیب و نقص داشته باشید و بتوانید آن را با پوستتان مطابقت دهید.


به چه کانسیلری نیاز دارید؟


بهترین کانسیلر برای شما وابسته به مشکلات پوستی‌تان است. خانم‌هایی که پوست خشک دارند نباید از کانسیلرهای مایع استفاده کنند زیرا باعث می‌شود که مات، خشکی و چین و چروک پوستشان بیشتر نمایان شود. بنابراین بهتر است از کانسیلرهای کرمی استفاده کنند تا ظاهری یکدست داشته باشند. خانم‌هایی که پوست چرب و یا منافذ بزرگی دارند، بهتر است از کانسیلرهای استیکی استفاده کنند. این دسته از کانسیلرها پوشش دهی بیشتری را ایجاد می‌کند. بنابراین باید از کانسیلرهای کرمی بر روی پوستشان اجتناب کنند.


نکاتی در مورد استفاده از کانسیلر


اگر پوست خشک دارید، قبل از استفاده از کانسیلر از مرطوب کننده استفاده کنید.
برای زدن کانسیلر از براش مخصوص کانسیلر، اسفنج یا انگشت خود استفاده کنید. آن را به آرامی روی پوست خود پخش کنید تا خطی از آن روی پوستتان باقی نماند.
کانسیلر را می‌توانید با کرم پودر استفاده کنید ولی نباید روی کرم پودر(پودری نه مایع) خود از کانسیلر استفاده کنید چرا که ظاهری ناخوشایند پیدا می‌کند.
از فیکساتور می‌توانید برای ثابت کردن کانسیلر استفاده کنید. اگر از کانسیلر مخصوص مات استفاده می‌کنید، نیازی به این کار نیست.
اگر قسمت‌هایی از پوستتان دچار تغییر رنگ شده است بهتر است کانسیلر را بر روی آن نواحی قرار دهید و با براش و یا اسفنج آن را پخش کنید. نواحی که تغییر رنگ‌های متوسط تا تیره دارند نیازمند استفاده از کانسیلرهای رنگی است.
اگر از کانسیلر برای زیر چشم خود استفاده می‌کنید، از یک هایلایتر برای برجسته کردن آن ناحیه نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کانسیلر ریشه مو چیست و آیا استفاده از آن بهتر از رنگ کردن است؟

برچسب‌ها: کانسیلر_میکاپ
مطالب مرتبط