مشکلات پوستی‌تان را در خانه برطرف کنید!

مشکلات پوستی‌تان را در خانه برطرف کنید!

03 مهر 1398

اگر شما دارای مشکلات پوستی از جمله: آکنه، لک، جوش سر سیاه و یا قرمزی پوست هستید با درمان‌های خانگی می‌توانید در کمتر شدن این مشکلات و یا از بین رفتنشان کمک بگیرید. در این مقاله نحوه‌ی استفاده از مواد خانگی برای برطرف کردن مشکلات پوستی آموزش داده می‌شود.


درمان خانگی برای رفع آکنه


آکنه باعث درگیری غدد چربی در پوست صورت می‌شود که سطح آن‌ها با ترشحات پر می‌شوند و توسط میکروب‌ها دچار التهاب می‌شوند. بارها برای شما پیش آمده است که از درمان‌هایی مثل لایه‌برداری کردن، استفاده از انواع شوینده‌ها و خیلی موارد دیگر استفاده کرده‌اید ولی به بهبودی کاملی نرسیده‌اید. روش‌های خانگی که به شما کمک می‌کند تا جوش‌های شما سریع‌تر از بین برود شامل:

۱. خمیر دندان: استفاده از خمیر دندان به برطرف کردن جوش‌های صورت شما کمک می‌کند. برای این کار مقداری از خمیر دندان فلوراید را روی پنبه‌ای بزنید و آن را بر روی جوش صورت خود قرار دهید. خاصیت ضد میکروبی دارد، بلافاصله باکتری‌ها را از بین می‌برد و باعث کاهش اندازه‌ی جوش و همچنین جلوگیری از عود کردن مجدد جوش‌ها می‌شود. از خمیر دندان‌هایی که به صورت ژل هستند و خاصیت سفید کنندگی دارند به هیچ عنوان استفاده نکنید.

۲. لیمو: لیمو به پاک کردن پوست و همینطور به رفع جوش‌های شما کمک می‌کند چرا که میکروب‌ها را از بین می‌برد. برای استفاده از آن بهتر است ابتدا لیمو را از وسط نصف کنید و آب آن را بگیرید. سپس پنبه را درون آب لیمو بزنید و آن را بر روی پوست خود بمالید. اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه بر روی پوست شما باقی بماند و آن را با آب سرد بشویید.


درمان خانگی برای رفع لک‌ صورت


یکی از مشکلات پوستی که در بسیاری از افراد شایع است، لکه‌های سیاه می‌باشد که بر اثر آفتاب، مشکلات هورمونی و ... بر روی پوست پدیدار می‌شود. دو روش برای از بین بردن لک پوست به شما خواهیم گفت که باعث می‌شود تا این مشکل پوستی شما رفع شود از جمله:

۱. سیب زمینی: سیب زمینی به دلیل داشتن ویتامین C و نشاسته‌ی فراوان علاوه بر سفید کردن پوست باعث می‌شود که پوست شما لایه‌برداری شود. ابتدا یک سیب زمینی را پوست کنده و آن را رنده کنید، سپس آن را بر روی لکه‌های پوست قرار دهید. پس از 15 دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. شما نیز می‌توانید از ترکیب سیب زمینی و عسل نیز استفاده کنید.‌ عسل خواص بسیار زیادی دارد از جمله لایه برداری پوست که باعث می‌شود پوستی صاف و روشن داشته باشید. آب سیب زمینی را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و با استفاده از یک پنبه‌ی خیس آن را بر روی لکه‌های پوستی قرار دهید. اجازه دهید که 20 دقیقه روی پوست شما بماند سپس آن را بشویید.

۲. ویتامین E: ویتامین E خاصیت آنتی اکسیدان دارد بنابراین استفاده از ویتامین E باعث می‌شود که پوست شما روشن و با طراوت شود و لکه‌های تیره از صورت شما حذف گردنند. ابتدا یک عدد کپسول ویتامین E را با یک سوزن تمیز سوراخ کنید و محتوای آن را هر شب روی لکه‌های پوستتان بمالید و آن را ماساژ دهید و صبح روز بعد با آب ولرم آن را بشویید. همینطور می‌توانید به جای انجام این کار روزانه یک عدد کپسول ویتامین E را بخورید.


درمان خانگی برای رفع جوش سر سیاه


جوش سر سیاه سلول‌های مرده‌ی پوست را مسدود می‌کنند که بر اثر عوامل ژنیتیکی، آلودگی، تغییرات هورمونی و یا بهداشت نامناسب به وجود بیاید. برای جوش‌های سر سیاه هیچ‌گاه از لایه‌برداری استفاده نکنید چرا که باعث می‌شود پوست شما خشک شود. با استفاده از روش‌های خانگی می‌توانید جوش‌های سر سیاه روی پوست‌تان را رفع کنید.

۱. سفیده تخم مرغ: ابتدا صورتتان را بشویید و خشک کنید. زرده تخم مرغ را از سفیده‌ی آن جدا کنید. یک قلم‌موی تمیز را به سفیده‌ی تخم مرغ آغشته کنید و آن را بر روی پوست خود بمالید و یک لایه دستمال کاغذی را از وسط جدا کنید و بر روی پوستتان بگذارید و به آرامی فشار دهید و تا خشک شدن آن کمی صبر کنید. این مرحله را دو بار دیگر بر روی دستمال خشک شده که روی پوستتان است انجام دهید و تا خشک شدن لایه های بعدی نیز صبر کنید پس از آن، دستمال را از صورت خود جدا کنید و با آب ولرم بشویید.

۲. عسل و دارچین: استفاده از عسل و دارچین باعث می‌شود دانه‌های سر سیاه از پوستتان جدا شود. ابتدا یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری دارچین را با یکدیگر ترکیب کنید و اجازه دهید 3 تا 5 دقیقه روی پوستتان بماند سپس با آب ولرم بشویید.


درمان خانگی برای رفع قرمزی پوست


داشتن پوستی قرمزی گاهی حس ناخوشایندی را در فرد ایجاد می‌کند. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید به رفع و بهبودی آن کمک کنید.

۱. روغن نارگیل: استفاده از روغن نارگیل به بهبودی پوست شما کمک می‌کند و باعث می‌شود پوستی درخشان‌تر داشته باشید. ابتدا پوست صورت خود را بشویید و خشک کنید سپس با استفاده از پنبه آغشته به روغن نارگیل ، آن را بر روی پوستتان بمالید و اجازه دهید 30 دقیقه بر روی پوست شما باقی بماند. در آخر آن را با آب ولرم بشویید.

۲. روغن کتان: این روغن که خاصیت ضد التهابی دارد، باعث می‌شود قرمزی پوست شما کاهش یابد. برای استفاده از این روغن باید سه بار در روز از این روغن استفاده کنید. پنبه را به روغن کتان آغشته کنید و بر روی پوست صورت خود بمالید. پس از گذشت 30 دقیقه پوست خود را با آب ولرم بشویید.

بیشتر بخوانید: ۳ روش درمان میلیا(جوش‌های سفید زیرپوستی) 

مطالب مرتبط