آیا ضد آفتاب باعث آکنه و جوش می‌شود؟ چگونه بهترین ضد آفتاب را برای پوست مستعد آکنه انتخاب کنیم؟

آیا ضد آفتاب باعث آکنه و جوش می‌شود؟ چگونه بهترین ضد آفتاب را برای پوست مستعد آکنه انتخاب کنیم؟

24 اردیبهشت 1401

آیا ضد آفتاب باعث آکنه و جوش می‌شود؟ بله، برخی از کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند باعث ایجاد آکنه شوند. اما، این بدان معنا نیست که شما باید آن را نادیده بگیرید. برعکس، مراقبت از پوست با محافظت مناسب در برابر اشعه ماوراء بنفش بسیار مهم است. در حالی که نباید بدون کرم ضدآفتاب بمانید، باید از تاثیرات انواع خاصی از ضد آفتاب بر روی پوست خود نیز آگاه باشید.

کرم ضد آفتاب بسته به چیزی که در آن است، می‌تواند منافذ را مسدود کند و باعث آکنه شود. بنابراین، هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب، باید محتاط باشید و فهرست مواد را با دقت مرور کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین ضد آفتاب و آکنه، به خواندن این مقاله ادامه دهید!


آیا ضد آفتاب باعث آکنه و جوش می‌شود؟


کرم ضد آفتاب

ممکن است فکر کنید مواد فعال موجود در کرم ضد آفتاب در ایجاد جوش و آکنه مقصر هستند. اما این دور از واقعیت است.

پوست شما به مواد فعال موجود در ضد آفتاب حساس نیست. این مواد واقعا پوست شما را از بین نمی برند.

پس، علت آن چیست ؟

این جوش‌ها عمدتاً به دلیل سایر مواد موجود در ضد آفتاب مانند مواد نگهدارنده، عطرها و نرم‌کننده‌ها بوجود می‌‌‌آیند.

علاوه بر این، نگهداری نادرست کرم ضد آفتاب نیز می‌تواند مواد شیمیایی و مواد تشکیل دهنده را تجزیه کند و باعث بروز آکنه شود.

 

به عنوان مثال، اگر بطری یا تیوپ ضدآفتاب خود را داخل یک ماشین داغ یا زیر نور خورشید در کنار ساحل یا کنار استخر بگذارید، گرما باعث می‌شود که ترکیبات موجود در ضد آفتاب بی‌اثر شده و آنها را تجزیه کند. وقتی دفعه بعد آن را اعمال می‌کنید، دچار جوش می‌شوید.

فیلترهای شیمیایی خاصی که در ضد آفتاب استفاده می‌شوند نیز می‌توانند باعث ایجاد حساسیت و جوش‌های پوستی شوند. بیایید به موادی که ممکن است باعث آکنه شوند نگاهی بیندازیم.

بیشتر بخوانید: 13 نکته طلایی برای داشتن پوست صاف


چه ترکیباتی در کرم ضد آفتاب ممکن است باعث آکنه شود؟


کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست

برخی از مواد مسدود کننده منافذ موجود در کرم ضد آفتاب ممکن است باعث آکنه شوند. با این حال، به یاد داشته‌باشید که تجمع بیش از حد کثیفی، چربی، سبوم و سلول‌های مرده پوست همراه با رشد باکتری‌ها باعث ایجاد جوش و آکنه می‌شود. استفاده از محصولاتی با ترکیبات مسدود کننده منافذ که باعث احتقان بیشتر می‌شود، می‌تواند وضعیت را بدتر کند. بنابراین، قبل از خرید کرم ضد آفتاب، مطمئن شوید که حاوی این مواد نباشد:

1. روغن‌ها و کره‌های کمدوژنیک

بسیاری از ضد آفتاب‌ها حاوی موادی مانند کره کاکائو، روغن جوانه گندم، روغن سویا و روغن نارگیل هستند. اگرچه آن‌ها مواد طبیعی هستند، اما تمایل دارند منافذ پوست را مسدود کنند. اگر پوست مستعد آکنه دارید، این مواد می‌توانند جوش‌های شما را تشدید کنند. بنابراین، از آن‌ها اجتناب کنید. در عوض، می‌توانید ضد آفتاب‌هایی را انتخاب کنید که حاوی روغن‌های آفتابگردان، جوجوبا، خولان دریایی، دانه گل رز و روغن هسته انگور هستند.

2. روغن‌های معدنی و سیلیکون‌ها

این دو رایج‌ترین موادی هستند که در کرم‌های ضد آفتاب پیدا می‌کنید. روغن‌های معدنی و سیلیکون‌ها اجازه نمی‌دهند عرق از منافذ پوست شما خارج شود. در نتیجه عرق و کثیفی داخل منافذ گیر می‌کند که در نهایت باعث تحریک و جوش می‌شود.

3. بنزوفنون‌ها

این‌ها فیلترهای UV هستند که در بسیاری از کرم‌ها و لوسیون‌های ضد آفتاب پیدا خواهید کرد. رایج‌ترین آن‌ها اکسی بنزون و آووبنزون هستند. یک مطالعه نشان داد که اکسی بنزون ممکن است باعث ایجاد فوران پاپولووزیکولی اریتماتوز و ایجاد آلرژی نوری شود. نتیجه گیری شد که بنزوفنون‌ها می‌توانند چنین پاسخ‌های پوستی را القا کنند.

4. PABA و سایر مواد شیمیایی

اگر پوست حساس و مستعد آکنه دارید، برخی از مواد مانند پارا آمینو بنزوئیک اسید (PABA) و متوکسی سینامات (که معمولا در ضدآفتاب ضدآب یافت می‌شود) می‌توانند باعث آکنه و جوش شوند.

همه این مواد شیمیایی می‌توانند پوست مستعد آکنه را تحریک کرده و باعث ایجاد جوش شوند.

5. موم زنبور عسل و سایر موم‌های گیاهی

موم‌های گیاهی و موم زنبور عسل برای پوست بسیار مفید هستند و بیشتر انواع پوست می‌توانند آن‌ها را تحمل کنند. با این حال، اگر پوست حساس و مستعد آکنه دارید، این موم‌ها ممکن است پوست شما را بیشتر مسدود کنند. این مواد می‌توانند منافذ را مسدود کنند و تنفس را برای پوست دشوار کنند.

بیشتر بخوانید: اینگونه از پوست‌مان در برابر خورشید محافظت کنیم؟

کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست

سعی کنید از کرم‌های ضد آفتاب حاوی مواد زیر استفاده کنید:

بوتیل استئارات

دسیل اولئات

ایزوپروپیل میریستات

ایزوپروپیل ایزو استئارات

ایزوپروپیل نئوپنتانوات

میریستیل میریستات

ایزوپروپیل پالمیتات

اکتیل پالمیتات

میریستیل پروپیونات

اکتیل استئارات

روغن نعناع یا پروپیلن گلیکول 2 (PPG-2)

به یاد داشته باشید، همه این مواد ممکن است برای پوست شما مناسب باشند یا نباشند. برخی از انواع پوست به راحتی می‌توانند این مواد را تحمل کنند و برخی دیگر ممکن است اینگونه نباشند. بنابراین، مهم است که ضد آفتاب خود را هوشمندانه انتخاب کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام انتخاب ضد آفتاب باید به آنها توجه کنید.


نکاتی برای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست

 


کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست

1. کرم ضد آفتابی که روی آن «غیر کومدوژنیک» و «بدون روغن» نوشته شده‌است را تهیه کنید.

Noncomedogenic کلمه‌ای است که اگر پوست مستعد آکنه دارید باید روی آن تمرکز کنید. این بدان معناست که کرم ضد آفتاب حاوی هیچ ماده‌ای نیست که بتواند منافذ پوست شما را مسدود کند و باعث ایجاد جوش شود. کرم‌های ضد آفتاب بدون روغن به دور نگه‌داشتن چربی اضافی از پوست کمک می‌کنند.

2. از Oxybenzone و PABA اجتناب کنید.

اگر پوست مستعد آکنه، حساس یا روزاسه و اگزما دارید، از این دو ماده دوری کنید. اگر پوست فوق العاده حساس و مستعد آکنه دارید، بهتر است از ضد آفتاب‌های معدنی حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید که پوست را تحریک نمی‌کند.

3. یک کرم روز با SPF انتخاب کنید.

مرطوب کننده برای انواع پوست بسیار مهم است و اگر کرم روز حاوی SPF باشد، پوست شما آن را دوست خواهد داشت. به جای لایه برداری از پوست با مرطوب کننده و SPF، محصولی را انتخاب کنید که هر دو را ارائه می‌دهد. ترکیب‌های مرطوب‌کننده و ضدآفتاب زیادی در بازار موجود است که دارای SPF 30 یا بالاتر همراه با محافظت وسیع‌الطیف هستند. آنها را تهیه کنید.

4. یک کرم ضد آفتاب رنگی را انتخاب کنید.

این برای کسانی است که پوست چرب دارند و از آرایش استفاده می‌کنند. به جای لایه برداری از پوست با کرم پودر و کرم ضد آفتاب، یک کرم ضد آفتاب رنگی انتخاب کنید و آن را با پودر شل حاوی مواد ضد آفتاب تکمیل کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه لایه‌برداری انواع پوست از نظر متخصصان

کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست

اگر در مورد نوع ضد آفتابی که باید برای پوست خود انتخاب کنید سردرگم هستید، اینجا چند نکته وجود دارد :

  • اگر پوست خشکی دارید، کرم‌های ضد آفتاب را برای صورت خود انتخاب کنید.
  • برای سایر قسمت‌های بدن، کرم‌های ضد آفتاب مبتنی بر ژل بهترین عملکرد را دارند.

اینجا همچنین دستورالعمل‌هایی در مورد میزان استفاده از ضد آفتاب و دفعات گفته شده است.

  • بزرگسالان معمولاً به حدود 30 میلی لیتر ضد آفتاب نیاز دارند تا هر قسمت از بدن خود را بپوشاند.
  • کرم ضد آفتاب را 15 دقیقه قبل از قرار گرفتن در زیر نور خورشید بمالید و هر دو ساعت یکبار یا طبق دستورالعمل روی بطری، آن را تجدید کنید.
  • لب هایت را فراموش نکن! هنگام بیرون رفتن از بالم لب یا رژ لب با SPF استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ساخت پوست شاداب و درخشنده در ۷ روز

امیدواریم که اکنون پاسخی برای همه شبهات خود داشته باشید. اگر سؤال دیگری دارید، آن‌ها را در بخش نظرات در زیر مطرح کنید، و ما به شما پاسخ خواهیم داد.

اگر بعد از استفاده از یک ضد آفتاب خاص، جوش‌هایی را تجربه کرده‌اید، به مواد تشکیل دهنده آن نگاه دقیق‌تری بیندازید. ضد آفتاب باعث ایجاد آکنه نمی‌شود. با این حال، محرک‌های رایج پوست مانند عطرها، نگهدارنده‌های مصنوعی، رنگ‌ها و سایر مواد شیمیایی موجود در کرم‌های ضدآفتاب ممکن است باعث آکنه و ایجاد جوش شوند. برخی از محصولات ممکن است حاوی نرم کننده‌هایی نیز باشند که اگر در پایان روز به درستی شسته نشوند، ممکن است منافذ را از بین ببرند. در حالی که نمی‌توانید هنگام بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب صرف نظر کنید، بررسی لیست مواد تشکیل دهنده به شما کمک می‌کند تصمیمی آگاهانه بگیرید و از مشکلات پوستی جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید و از کرم ضد آفتاب توصیه شده استفاده کنید.

مطالب مرتبط