9 روش موثر برای پاک کردن خالکوبی‌های دائمی

9 روش موثر برای پاک کردن خالکوبی‌های دائمی

01 دی 1398

افراد مختلف با انگیزه های متفاوتی اقدام به خالکوبی یا تاتو می کنند. برخی برای زیبایی، برخی برای جلب توجه، بعضی برای ابراز عقاید و باورهایشان و بعضی دیگر برای نشان دار کردن بدنشان دست به خالکوبی می زنند. اما ممکن است افرادی که خالکوبی کرده اند دیگر در آینده نسبت به آن حس خوبی نداشته باشند و به فکر پاک کردن آن از روی پوستشان بیفتند. این مقاله به شما کمک می کند تا بهترین راه ممکن و بدون درد سر را برای پاک کردن خالکوبی تان پیدا کنید. انجام یک تاتوی حرفه ای و زیبا نوعی هنر است. گاهی افراد به وسیله تاتویی خاص، عقاید و احساساتشان را به دیگران نشان می دهند. اما همواره این ریسک وجود دارد که در آینده باورها و احساسات افراد تغییر کند. مثلا ممکن است از طریق خالکوبی حس خود را به فردی خاص نشان دهید، اما در آینده دیگر نسبت آن فرد ، همان حس را نداشته باشید. یا ممکن است بخواهید باور های قدیم خود را با باور های جدید جایگزین کنید. این جاست که کاملا جدی به فکر پاک کردن خالکوبی خود می افتید. اما بهتر است بدانید این کار هزینه بر، پر درد سر و حتی دردناک تر از زمانی است که خالکوبی کرده اید، ضمن این که می تواند منجر به عفونت و حتی آسیب به پوست شود.


4 روش جراحی برای حذف خالکوبی دائمی


پاک کردن خالکوبی گاهی حتی دردناک تر از انجام خالکوبی است. اما وقتی لازم می دانید آن را پاک کنید مجورید درد سر ، درد و هزینه اش را نیز به جان بخرید . در این جا 4 روش جراحی برای پاک کردن تاتو معرفی شده تا به شما کمک کنید بهترین روش ممکن برای خود را انتخاب کنید.

1. جراحی لیزر

مردم غالباً می پرسند ، "آیا خال کوبی دائمی برداشته می شود؟" پاسخ "بله" است. لیزر متداولترین روش برای انجام این کار است ،اگرچه این روش بسیار گران قیمت و دردناک نیز هست. این روش به جای خلاص شدن از لایه پوستی ، بیشتر به حذف جوهر میپردازد. با استفاده از این روش ، رنگهای رنگدانه جوهر با قرار گرفتن در معرض پرتو نور با شدت زیاد شکسته می شوند. خال کوبی هایی که به رنگ سیاه رنگ شده اند راحت تر از خال کوبی های چند رنگ پاک می شوند. Passive و Active دو نوع لیزر هستند که از طریق آنها می توان خال کوبی ها را از بین برد. روش Passive معمولاً در سالن های زیبایی انجام می شود و از روش Active ارزان تر است. با این حال ، روش اکتیو اگرچه کمی گران تر است ، اما روش مؤثرتری برای از بین بردن جوهر است. روش اکتیو توسط متخصصین پوست انجام می شود و به چندین جلسه نیاز دارد.

2. جراحی کرایوس

این روش که به عنوان کرایوتراپی نیز شناخته می شود ، بیشتر در برداشتن زگیل و در درمان سرطان پوست مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ، امروزه از این روش درمانی برای از بین بردن موثر خال کوبی ها نیز استفاده می شود. در این روش جراحی، پوست (به کمک اسپری ماده منجد کننده نظیر نیتروژن مایع) در معرض سرمای بسیار شدید در قرار می گیرد .به این ترتیب این ناحیه از پوست دچار سرمازدگی شده و  سپس با استفاده از روش درم ابریژن ساییده می شود. در نتیجه لایه های بالایی پوست از بین می رود تا اثر خالکوبی نیز ناپدید شود.

این روش اگر چه کاملا موثر است، اما بسیار دردناک نیز هست. ضمن آن که با ساییدن لایه های بالایی پوست، باعث آسیب به بافت پوست نیز می شود.لذا توصیه می شود افرادی که پوست حساس دارند اصلا از این روش جراحی استفاده نکنند.  یکی دیگر از معایب این روش این است که در مورد خالکوبی های چند رنگ موثر نیست، زیرا نمی تواند رنگدانه های زرد و سبز را کامل از بین ببرد. و در آخر از آنجا که این روش در دسته جراحی زیبایی قرار می گیرد ، غالباً بیمه نامه آن را پوشش نمی دهد.

3. عمل جراحی باز

این روش بسیار معمول است و در مورد تاتو های خیلی کوچک یا مخفی شده نیز کاربرد دارد. چرا که در این روش ناحیه مورد نظر کاملا برش می خورد . از آنجا که این یک روش جراحی است، دیگر خبری از واکنش های آلرژیک نظیر آنچه در لیز اتفاق می افتاد وجود نداد. اما از طرف دیگر چون نیاز به بخیه دارد، ممکن است جای آن تا آخر عمر روی پوست مشخص باشد و این که مدتی نیاز به بهبود داشته باشد.

4. روش نور پالس شدید

در این روش ، رنگدانه های موجود در پوست در معرض طیف گسترده ای از نور قرار می گیرد و به این ترتیب ماننده آنچه در لیز اتفاق می افتد، رنگدانه ها اپیدرم از بین می روند. با گذشت زمان، با بازسازی پوست، لایه جدیدی از پوست تشکیل می شود. نکته قابل توجه این که  این روش نسبت به لیزر درمانی بسیار موثر تر و صد البته همراه با درد کمتر است.  با این حال ، روی افرادی که رنگ پوست تیره دارند خوب عمل نمی کند و همچنین از روش لیزر گران تر است.


5 روش ساده خانگی برای حذف خالکوبی دائمی


اگرچه چندین روش جراحی برای از بین بردن خال کوبی وجود دارد ، اما شما ممکن است بخواهید آن را در خانه و با استفاده از محصولات طبیعی انجام دهید. در اینجا چند روش خانگی به شما معرفی می شود.

1. ترکیب عسل، آلوئه ورا، ماست و نمک

این ترکیب طبیعی خانگی یک راه عالی برای خلاص شدن از شر خال کوبی است. اگرچه ممکن است اندکی زمان بر باشد ، اما بدون شک یکی از بهترین راههای طبیعی است. علاوه بر این ، استفاده از عسل ، آلوئه ورا و ماست در کنار هم باعث ترمیم و سرزندگی پوست شما شده و مانند سایر روش های حذف خال کوبی دیگر هیچ جای زخمی نیز باقی نمی گذارد. تمام آنچه نیاز دارید این است که پالپ آلوئه ورا ، عسل ، نمک و ماست را با هم مخلوط کنید. بعد از تمیز کردن ناحیه ، مخلوط را روی آن قرار داده و ناحیه را با آن ماساژ دهید. با گذشت زمان و بعد از چندین بار استفاده ، خال کوبی از بین می رود.

2. لیمو و نمک

نمک سرشار از سدیم و کلر است و آب لیمو دارای خاصیت سفید کنندگی است. نمک در اعماق پوست نفوذ می کند و باعث پاکسازی لکه های جوهر می شود. ویتامین موجود در آب لیمو باعث ترمیم و بازسازی پوست می شود. بنابراین ، استفاده از این ترکیب یک روش عالی برای از بین بردن خال کوبی های دائمی است. برای استفاده از این روش، نمک و آب لیمو را با هم مخلوط کنید. ناحیه خالکوبی را با استفاده از یک توپ پنبه ای به محلول آغشته کنید و آن را به مدت نیم ساعت تا یک ساعت مالش دهید. البته به خاطر مالش زیاد، ممکن است کمی نیز احساس درد کنید.

3. اسکراب زردآلو و نمک

مقداری اسکراب زردآلو را با مقداری نمک مخلوط کرده و آن را روی خال کوبی مالش دهید. نمک لایه بالایی پوست را خراش داده و اسکراب زردآلو جوهر را کم رنگ می کند. البته ، این روش فقط تا حدی در از بین بردن خال کوبی مؤثر است.

4. مخفی کردن با میکاپ

افرادی هستند که به خاطر ترس از درد یا هزینه زیر بار اعمال جراحی نمی رند و ضمنا حوصله و زمان کافی برای استفاده از روش های خانگی را نیز ندارند. در مورد این افراد استفاده از کانسیلر های ویژه توصیه می شود که سطح پوست را به طور موقت می پوشاند و خالکوبی را از نظر مخفی می کند.

5. کرم خانگی حذف خال کوبی

بهتر است از از کرم های موجود در بازار که به این منظور به فروش می رسند استفاده نکنید. در عوض ، خودتان در خانه با استفاده از مواد طبیعی و تازه این کرم را درست کنید. از خمیر آلوئه ورا تازه استفاده کرده و آن را با یک قاشق غذاخوری عصاره تازه برگ پیچک بد بو و دو عدد کپسول ویتامین ای مخلوط کنید و پوست را به خوبی با آن ماساژ دهید.  سپس آن را با آب ولرم بشویید.

بیشتر بخوانید: همیشه برای تتو به دستگاه نیاز ندارید 

مطالب مرتبط