راهنمای کامل استفاده از زردچوبه برای سلامت پوست

راهنمای کامل استفاده از زردچوبه برای سلامت پوست

14 آذر 1398 12,945 بازدید

همه‌ی افراد، زردچوبه را هنگام پخت غذا به جهت رنگ دادن و خوش طعم کردن آن می‌شناسند. زردچوبه که از یک بوته مشتق شده است و از خانواده‌ی زنجبیل است، معمولا به شکل پودری کاملا زرد رنگ به فروش می‌رسد. قرن‌ها، میلیون‌ها نفر از زردچوبه به عنوان درمانی، برای طیف وسیعی از مشکلات سلامتی چه داخلی چه خارجی استفاده می‌کردند. در حالی که شواهد علمی در بهترین حالت محدود هستند، اما امتحان کردن زردچوبه، ریسک کمی دارد. بنابراین ماسک صورت زردچوبه را به عنوان بخشی از یک رژیم مراقبت از پوست در نظر بگیرید.


بخش اول طرز تهیه خمیر زردچوبه برای پوست


1. خمیر پایه ماسک صورت را زیر و رو کنید

از آنجا که زردچوبه مدت‌هاست به عنوان یک محصول مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، جای تعجب نیست که دستورالعمل‌های بیشماری برای آن وجود داشته باشد. موارد زیر، یک خمیر صورت ساده و عمومی است که اگر تازه کار هستید زردچوبه، انتخاب خوبی برای مراقبت از پوست‌تان است:

 • چند قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را به یک کاسه اضافه کنید(با مقدار کمتری شروع کنید و در صورت نیاز، مقدار آن را بیشتر کنید).
 • مقداری عسل و ماست یا شیر پر چرب را به آن اضافه کنید تا در زمان همزدن، خمیر یکدستی ایجاد شود. خمیر را به اندازه‌ی کافی رقیق کنید که بتوانید به راحتی روی پوست خود بمالید. اما به اندازه کافی غلیظ باشد که در جای خود باقی بماند.
 • از آن، به عنوان ماسک صورت 20 دقیقه‌ای با استفاده برای کاربرد موضعی در نواحی مشکل‌دار مثل ترک خوردگی تا آکنه و لکه‌های پوستی استفاده کنید.

ماسک صورت با زردچوبه، عسل و ماست

2. برای داشتن پوست درخشان یک ماسک صورت درست کنید

اگر می‌خواهید درخشش جوانی صورت خود را حفظ و یا بازیابی کنید، یکی از ماسک‌های زردچوبه که ادعا می‌کند، می‌تواند به پوست شما درخشش خاصی ببخشد را امتحان کنید. در زیر، یک مثال ساده برای تهیه این ماسک آمده است:

 • در یک کاسه، 2 قاشق غذاخوری آرد نخودچی، ¼ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه، 2 قاشق غذاخوری عسل خام و کمی ماست، شیر نارگیل و یا آب را به اندازه کافی مخلوط کنید تا یک خمیر یکدست اما غلیظ بدست آید.
 •  با انگشتان تمیز، آن را روی صورت تمیز خود بمالید و بگذارید به مدت 10 الی 15 دقیقه خشک شود.
 •  صورت خود را پاک کنید، سپس بشویید و خشک کنید. در صورت تمایل از مرطوب کننده استفاده کنید.

ماسک پوست با عسل، زرچوبه، ماست، آردنخودچی و شیر نارگیل

3. یک ماسک زیبایی سنتی هند را امتحان کنید

زردچوبه از مدت‌ها قبل یکی از بخش‌های اصلی هر دو شیوه‌ی آشپزی و مراقبت از پوست در هند بوده است. تا به امروز، بسیاری از عروس‌های هندی در روزهایی که منجر به مراسم ازدواج‌شان‌ می‌شوند از ماسک زردچوبه استفاده می‌کنند. در زیر یکی از دستورالعمل‌های ماسک زیبایی آورده شده است:

 • 2 قاشق چای خوری پودر چوب صندل، 2 قاشق چای خوری پودر زردچوبه و یک نصف فنجان آردنخودچی را در یک کاسه مخلوط کنید.
 • مقدار کمی روغن بادام و یا کره آب شده و آب کافی را به آن اضافه کنید و آن را هم بزنید تا خمیری یکدست و غنی بدست آید.
 • این ماسک را به صورت خود بمالید و بگذارید تا خشک شود، سپس آن را کاملا پاک کنید و بشویید.

ماسک پوست با آردنخودچی، زردچوبه، آب، چوب صندل

4. التهابات پوستی را با خمیر زردچوبه حل کنید

مدافعان مراقبت از پوست با زردچوبه، مدت‌هاست که از خواص ضدالتهابی آن دفاع کرده‌اند و دانش مدرن، شروع به کشف بخش‌هایی شواهدی کرده است که ممکن است درست باشد. دستورالعمل ساده‌ی زیر را به عنوان یک ماسک صورت و یا برای کاربردهای موضعی امتحان کنید:

 • 1 قاشق غذاخوری ماست پرچرب، 1 قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و 1 قاشق غذاخوری عسل خام را در یک کاسه مخلوط کنید تا خمیر یکدست شود.
 • آن را به صورت خود بمالید و یا از آن به صورت موضعی، در مناطق ملتهب پوست استفاده کنید.

ماسک صورت با عسل، زردچوبه و عسل

5. دستورالعمل‌های بی شمار زردچوبه برای پوست را امتحان کنید

برای پیدا کردن تعداد بی حد و حصر دستورالعمل‌ها، از مرورگر مورد علاقه خود برای جستجوی "ماسک صورت زردچوبه" و یا "مراقبت از پوست با زردچوبه" استفاده کنید. برخی از آن‌ها زردچوبه را بلغور جو دوسر ترکیب می‌کنند. یک محصول غذایی مشهور دیگر، به دلیل مزایای مراقبت از پوست یا سایر ترکیبات با ماسک صورت مانند: آب لیمو، آلوئه‌ورا و گلاب است.

 • بعید به نظر می‌رسد که اثرات منفی از امتحان کردن یک دستورالعمل مراقبت از پوست را با زرچوبه ببینید. اما اگر هر نوع تحریک، خارش، ناراحتی و ... را مشاهده کردید، سریعا ماسک را پاک کنید و استفاده از آن را متوقف کنید. در این حالت باید ابتدا با پزشک متخصص پوست‌تان  مشورت کنید.

سرچ کردن ماسک صورت زردچوبه در گوگل

6. محصولات مراقبت از پوست که حاوی زردچوبه است را خریداری کنید

اگر مقداری پودر زردچوبه، عسل، شیر یا ماست در منزل دارید، می‌توانید به راحتی ماسک صورت زردچوبه را خودتان تهیه کنید. با این حال، اگر شما نمی‌خواهید که این ماسک را در منزل تهیه کنید و یا برای راحتی، محصولات مراقبت از پوست را ترجیح می‌دهید، انتخاب محصولاتی با طیف وسیعی که حاوی زردچوبه هستند را خواهید داشت.

 • شما می‌توانید سرم، ماسک، پاک کننده و... را که حاوی زردچوبه است را خریداری کنید.

خرید سرم پاک کننده زردچوبه


بخش دوم راهنمای استفاده از ماسک زردچوبه و پاک کردن آن


1. پوست خود را آماده کنید

برای به حداکثر رساندن جذب و تاثیر یک ماسک صورت مبتنی بر زردچوبه، ابتدا باید پوست خود را کاملا(اما به آرامی) تمیز کرده و منافذ پوست خود را باز کنید. صادقانه بگویم، چه راهی بهتر برای شروع یک صورت آرامش بخش از یک حمام خوب و گرم وجود دارد؟

 • حمام کنید و یا دوش بگیرید تا منافذ پوست خود را باز کنید. در حین انجام کار، صورت و بدن خود را با یک صابون ملایم تمیز کنید که کثیفی و ناخالصی‌ها از بین بروند، بدون اینکه بیش از حد پوست شما خشک و یا تحریک شود. صابون را کاملا با آب تمیز و گرم بشویید و پوست خود را به آرامی با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید.

دوش گرفتن

2. آرام باشید و از این روند لذت ببرید

استفاده از ماسک‌های زردچوبه، به معنای درمان سریع پوست نیستند. صبر کنید تا کمی استراحت کنید، آرام بگیرید و از این روند بدون عجله کردن لذت ببرید. پس از استفاده از ماسک زردچوبه مورد نظر، در یک تخت راحت، صندلی و یا مکان خوب دیگر که در آن می‌توانید 20 دقیقه یا بیشتر صبر کنید تا خمیر خشک شود بروید و استراحت کنید.

 • برش‌های خیار یا کیسه‌های چای بابونه و خنک شده را روی چشمان‌تان بگذارید و از آرامش آن لذت ببرید.  
 • از حوله‌ برای محافظت از برخورد ماسک با لبا‌س‌های خود استفاده کنید تا کثیف نشوند.

زدن ماسک روی پوست و گذاشتن خیار روی پوست

3. خمیر را پاک کنید، بشویید و صورت خود را کاملا خشک کنید

اگر چه اکثر ماسک‌های زرچوبه باید به طور کامل بر روی پوست شما خشک شوند، اما معمولا به راحتی با یک حوله تمیز، آب گرم، پاک کردن و خشک کردن کاملا تمیز می‌شوند. یک بار دیگر، عجله نکنید. با دقت و آرامش ماسک را پاک کنید.

 • برای از بین بردن خمیر خشک شده، از یک گوش پاک‌کن یا پنبه‌ی مرطوب استفاده کنید. پس از پاک کردن کامل خمیر، صورت خود را با آب گرم بشویید، سپس آن را با آب سرد بشویید و با یک حوله تمیز آن را خشک کنید.

پاک کردن ماسک صورت

4. به رنگ‌آمیزی زردچوبه نگاه کنید

رنگ طلایی و پر جنب و جوش زردچوبه، هشدارهایی مبنی بر اینکه رنگ موجود در خمیر باعث ایجاد تغییر رنگ پوست شما می‌شود را می‌دهد. با این حال ، این نگرانی‌ها بیش از حد اغراق‌آمیز هستند. اگر ماسک زردچوبه، باعث زرد شدن پوست شما شود، باید بدانید که موقتی است و بدون دردسر می‌توانید از آن استفاده کنید و یا آن را بشویید.

 • اگر مراسم ازدواج‌تان است و یا روز بعد یک مصاحبه کاری بزرگی دارید و می‌خواهید پوست زیبایی داشته باشید ولی نگران تغییر رنگ احتمالی پوست خود هستید، توصیه می‌شود خمیر را در قسمت‌های کوچک‌تر پوست خود تست کنید. اگر لکه‌های رنگی پدیدار شود، ببینید چقدر زمان و تلاش برای حذف آن لازم است. همچنین در صورت لزوم، میزان مصرف زردچوبه را در دستورالعمل خود در نظر بگیرید.
 • با این حال، خمیر زردچوبه می‌تواند باعث لکه‌های سخت بر روی لباس ، پارچه‌های مبلمان، فرش و غیره شوند. هنگام مخلوط کردن، استفاده و پاک کردن خمیر زردچوبه، از حوله (که لکه‌دار نیستید) برای محافظت از لباس و پارچه‌ها استفاده کنید.

زرد شدن پوست ناشی از ماسک پوست


بخش سوم استفاده از زردچوبه به طور منظم و بدون خطر


1. غذاها و نوشیدنی‌های حاوی زردچوبه را مصرف کنید

آیا می‌توانید از زردچوبه برای بهبود سلامت پوست خود استفاده کنید؟ همانند کاربردهای موضعی، شواهد سختی وجود دارد که چنین ادعاهایی را پشتیبانی می‌کند. اما به نظر می‌رسد که زردچوبه به هیچ وجه به پوست شما آسیب نمی‌رساند و می‌تواند طیف گسترده‌ای از دستورالعمل‌ها را به خود جلب کند.

 • از دستورالعمل‌های بیشمار کاری، که شامل زردچوبه، چای زردچوبه و شیر طلایی گرفته تا پودر زردچوبه که در سوپ‌ها یا تخم مرغ‌های خورد شده پاشیده می‌شوند، باید بگویم واقعا گزینه‌های بیشماری برای افزایش مصرف روزانه خود از طریق غذا و نوشیدنی دارید.
 • برای برخی از ایده‌ها، نکات و دستورالعمل‌های عالی که شامل زردچوبه می‌شوند، توصیه می‌شود آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

چای زردچوبه و تخم مرغ

2. مکمل‌های زردچوبه را در نظر بگیرید

همچنین زردچوبه را می‌توان مستقیماً به عنوان یک مکمل رژیم غذایی که به صورت پودر، کپسول و یا اشکال دیگر است را مصرف کرد. مردم مکمل‌های زردچوبه را به این امید که به جلوگیری از شرایط مختلف، از آلزایمر تا سرطان و فراتر از آن کمک می‌کند را مصرف می‌کنند. اگرچه، در عین حال چنین شواهدی در بهترین حالت، طرح‌ریزی شده است. اما تا زمانی که در محدوده دوزهای توصیه شده این مکمل‌ها را مصرف کنید (به عنوان مثال، مکمل پودری، سه بار در روز به میزان 400-600 میلی گرم)، بعید است که این امر اثرات منفی ایجاد کند.

 • با این حال، اگر فشار خون بالایی دارید، داروهای کاهش دهنده اسید معده مصرف می‌کنید، سنگ کیسه صفرا دارید، دیابت دارید، باردار یا شیرده هستید، غلظت خون دارید و یا قصد انجام جراحی دارید، ابتدا با پزشک مشورت کنید. در حقیقت، بهترین کار این است که در مورد تمام مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید.
 •  برای اطلاعات بیشتر در مورد مکمل‌ها و محدودیت‌های زردچوبه، پودر زردچوبه را بررسی کنید.

مکمل زردچوبه

3. دانش محدود در مورد فواید زردچوبه را بپذیرید

فراتر از فواید پزشکی گسترده‌ای که برای زردچوبه ادعا شده است، طرفداران این پودر طلایی می‌گویند که این شرایط باعث زیبایی پوست اعم از پوست چرب گرفته تا پوست خشک، از موهای زائد تا ریزش مو و رنگ، بهبود خاصیت کشسانی پوست، از بین بردن لک‌ها، درخشش پوست و ... می‌شود. آیا این کار می‌تواند همه یا یکی از این موارد را انجام دهد؟ آیا برای شما نتیجه می‌دهد؟ باید بگویم شاید.

 • شما باید به سادگی بپذیرید که افراد زیادی هنگام صحبت درباره استفاده از زردچوبه برای مراقبت از پوست دست دارند. به عنوان مثال، ممکن است زردچوبه دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی باشد. به تازگی مطالعات علمی مفصلی برای حمایت یا رد ادعاهای مربوط به زردچوبه انجام نشده است. به نظر می‌رسد که خط پایین این باشد: زردچوبه بعید است به شما صدمه بزند و ممکن است به شما کمک کند، اما به احتمال زیاد کاری انجام نخواهد داد.

 فواید زردچوبه

بیشتر بخوانید: از اکسیژن درمانی تا رسیدن به پوستی صاف و درخشان