پوست سرتان را اینجوری تمیز کنید!

پوست سرتان را اینجوری تمیز کنید!

05 آذر 1398 24,210 بازدید

داشتن پوست سر سالم به منزله داشتن موهای سالم است. به دلیل وجود آلودگی، چربی و محصولاتی که برای موهایتان استفاده می‌کنید پوست سرتان کثیف و چرب می‌شود. تمیز کردن پوست سر هر چند وقت یکبار، ضمن تقویت موهای سالم می‌تواند به کاهش خارش سر، خشکی و پوسته پوسته شدن آن کمک کند. برای تمیز کردن پوست سرتان می‌توانید از شامپو و محصولات درخشان کننده، داروهای پاک کننده طبیعی و یا اسکراب پوست سر استفاده کنید. 


بخش اول پوست سرتان را با محصولات بهداشتی تمیز کنید


1. از شامپو درخشان کننده استفاده کنید

یکبار در ماه، باید موهایتان را با شامپو درخشان کننده بشویید. شامپو درخشان کننده را به مدت 3 دقیقه روی پوست سرتان ماساژ دهید (یا دستورالعمل‌های روی شامپو را بخوانید و طبق آن عمل کنید). این شامپو، به از بین بردن پوست مرده کف سر کمک می‌کند.

 • شامپو درخشان کننده رنگ مو را محو کند، بنابراین قبل از اینکه موهایتان را دوباره رنگ کنید از این شامپو استفاده کنید.

شستن مو با شامپو درخشان کننده

2. محصولی را برای تمیز کردن پوست سر امتحان کنید

محصولات زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای کمک به بازسازی و درخشان شدن پوست سر استفاده کنید. شما می‌توانید اسکراب‌های لایه بردار پوست سر، فوم‌های پاک کننده و سرم‌هایی که به از بین بردن سلول‌های مرده پوست سر کمک می‌کنند را خریداری کنید.

 • فوم‌ها را می‌توانید بلافاصله روی سرتان ماساژ دهید. اسکراب‌ها به پاکسازی گرد و غبار و یا چربی‌های روی پوست سر کمک می‌کنند. سرم‌ها به از بین بردن هرگونه آلودگی و یا چربی اضافی روی پوست سر کمک کنند.

محصولات مراقبت از مو

3. بعد از تمیز کردن پوست سر از یک نرم کننده عمیق استفاده کنید

هنگامی که پوست سرتان را تمیز می‌کنید، همه چیز از موهایتان پاک می‌شود. به این معنی است که شما باید پس از تمیز کردن پوست سرتان، موهایتان را حالت دهید. از یک نرم کننده‌ی عمیق روی موهایتان استفاده کنید تا تمام رطوبت از دست رفته را جایگزین کنید.

 • از نرم کننده فقط باید روی نوک‌ مو استفاده شود، نه روی پوست سر یا طول مو.
 • همچنین می‌توانید از نرم کننده‌ به جای مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از نرم کننده روی مو

4. یک برنامه برای تمیز کردن پوست سرتان داشته باشید

برای مراقبت صحیح از مو، باید مرتبا پوست سر را تمیز کنید. این کار برای هر فرد بسته به نوع موهایش متفاوت است. هر ماه، یک روز را به تمیز کردن پوست سرتان اختصاص دهید.

 • اگر جزو افرادی هستید که زیاد عرق می‌کنید و یا مقدار زیادی آلودگی روی پوست سرتان انباشته شده است، می‌توانید هر دو هفته یکبار پوست سرتان را تمیز کنید.
 •  چه هفتگی پوست سرتان را تمیز می‌کنید چه ماهیانه، باید آن را در برنامه مراقبت از موهایتان یادداشت کنید. 

علامت زدن یک روز در تقویم


بخش دوم پوست سرتان را به طور طبیعی پاک کنید


1. از سرکه استفاده کنید

با استفاده از سرکه می‌توانید پوست سرتان را پاک کنید. مثل همیشه با شستن موهایتان شروع کنید. پس از شستن موهایتان با شامپو، محلول سرکه و آب را روی پوست‌ سرتان بریزید. اجازه دهید سرکه حدود 5 دقیقه روی پوست سرتان بماند، سپس با آب سرد بشویید.

 • برای تهیه‌ی محلول، یک قسمت سرکه را با دو قسمت آب مخلوط کنید.

ترکیب سرکه و آب

2. سرکه سیب را امتحان کنید

سرکه سیب می‌تواند به بهبود پوست سر کمک کند. با این کار باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌هایی را که منجر به خشکی پوست سر و شوره سر می‌شوند از بین می‌روند. همچنین به از بین بردن چربی و یا آلودگی و پاکسازی پوست سر کمک می‌کند.

 • ¼  فنجان سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید. آن را درون یک بطری اسپریبریزید و آن را روی پوست سرتان اسپری کنید و ماساژ دهید. اجازه دهید 3 الی 5 دقیقه روی پوست سرتان بماند. در آخر آن را با آب گرم بشویید و سپس از شامپو استفاده کنید.

ترکیب سرکه سیب و آب

3. از فندق افسونگر استفاده کنید 

فندق افسونگر، یک قابض (تونر) است که می‌تواند به از بین بردن چربی، آلودگی روی پوست سر کمک کند. می‌توانید یک توپ پنبه‌ای را در فندق افسونگر خیس کنید و اطراف پوست سرتان بمالید، یا می‌توانید با یک قسمت فندوق افسونگر و دو قسمت آب آن را بشویید. پس از چند دقیقه آن را آبکشی کنید و از شامپو استفاده کنید. 

 • هنگام انتخاب فندوق افسونگر، محصولی را انتخاب کنید که فاقد الکل باشد.

ترکیب فندق افسونگر و آب

4. ماسک صابون کاستیل و جوش شیرین درست کنید

اگر روی پوست سرتان چربی زیادی جمع شده باشد، به محصول قوی‌تری نیاز دارید. صابون کاستیل را با 1 قاشق غذا خوری جوش شیرین مخلوط کنید. آن را روی پوست سرتان ماساژ دهید و بگذارید حدود 5 دقیقه بماند. 

 • این مخلوط را با آب گرم، سپس با آب سرد بشویید. 

مخلوط صابون کاستیل و جوش شیرین


بخش سوم استفاده از اسکراب‌های پاک کننده پوست سر


1. یک اسکراب شکر قهوه‌ای درست کنید

اگر شما نیاز به لایه برداری پوست سر دارید، این اسکراب را که با شکر قهوه‌ای، جو دوسر و نرم‌کننده تهیه شده است را امتحان کنید. ابتدا موهایتان را بشویید، سپس مقداری از اسکراب را کف سرتان بریزید و با حرکات دایره‌ای آن را ماساژ دهید. بگذارید چند دقیقه روی سرتان بماند، سپس آن را بشویید. این مخلوط برای موهای خشک بسیار عالی است.

 • برای تهیه اسکراب 2 قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای، 2 قاشق غذاخوری جو دوسر و 2 قاشق غذاخوری نرم کننده را با یکدیگر مخلوط کنید.
 •  این اسکراب برای پوست سر حساس نیز مفید است.

طرز تهیه اسکراب شکر برای مو

2. از ماسک دارچین استفاده کنید

دارچین به خلاص شدن از باکتری‌های موجود در پوست سر و جوش شیرین به خلاص شدن از شر آلودگی‌ها و تجمعات باقی مانده در پوست سر کمک می‌کند. روغن زیتون باعث افزایش رطوبت پوست سر و مو می‌شود.

 • پوست سرتان را به ماسک آغشته کنید و آن را با کلاه دوش بپوشانید. بگذارید 10 الی 15 دقیقه بماند سپس آن را با شامپو بشویید.
 • برای تهیه ماسک، 1 قاشق چایخوری جوش شیرین، 2قاشق چایخوری روغن زیتون و نصف قاشق چایخوری پودر دارچین را با هم مخلوط کنید.
 • این ماسک برای موهای خشک مناسب است.

طرز تهیه ماسک دارچین برای مو

3. اسکراب جوش شیرین را امتحان کنید

جوش شیرین به تمیز کردن پوست سر و روغن درخت چای به از بین بردن باکتری‌های موجود در پوست سر که باعث ایجاد شوره سر می‌شوند کمک می‌کند.

 • 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین و چند قطره رورغن درخت چای را درون شامپویتان بریزید و مخلوط کنید.
 • مقداری از آن را کف سرتان بریزید و ماساژ دهید. سپس آن را با آب گرم بشویید.
 • این ماسک برای پوست سر خشک و پوسته پوسته بهترین است.
 • اگر موهای رنگ شده دارید از این ماسک استفاده نکنید، زیرا اگر پوست سرتان حساس باشد روغن درخت چای می‌تواند تحریک کننده باشد.

طرز تهیه اسکراب جوش شیرین برای مو

4. یک اسکراب نمکی تهیه کنید

نمک یک ماده دفع کننده خوبی است که هنگام ترکیب با روغن زیتون به از بین بردن شوره سر کمک می‌کند. اضافه کردن آب لیمو به از بین بردن هرگونه چربی و آلودگی باقی مانده روی پوست سر کمک می‌کند. 3 ماده را با هم مخلوط کنید و روی پوست سرتان ماساژ دهید. این کار را چند دقیقه قبل از شستن انجام دهید و پس از آن از شامپو استفاده کنید.

 • برای تهیه این اسکراب از 2 قاشق غذاخوری نمک دریایی، 1 قاشق غذاخوری آب لیمو و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون استفاده کنید.
 • در صورت داشتن پوست سر حساس از این ماسک به دلیل داشتن نمک و آبلیمو استفاده نکنید. 

طرز تهیه اسکراب نمکی برای مو

بیشتر بخوانید: چگونه پوست سر خود را مرطوب کنیم؟

مطالب مرتبط