چگونه از پرایمر، به عنوان زیرساز آرایش استفاده کنیم؟

چگونه از پرایمر، به عنوان زیرساز آرایش استفاده کنیم؟

24 مهر 1398

اگر چه بسیاری از افراد، استفاده از پرایمر را یک اقدام غیر ضروری می‌دانند ولی با صرف چند دقیقه و اضافه کردن آن به روال آرایشی‌تان می‌توانید تاثیر زیادی روی ظاهرتان بگذارید. پرایمر سطح پوست شما را صاف می‌کند، خطوط و منافذ ریز را به حداقل می‌رساند، رنگ پوست شما را یکنواخت می‌کند و به شما کمک می‌کند که آرایش‌تان در طول روز بدون تغییر باقی بماند. در این مقاله به شما نحوه‌ی صحیح استفاده کردن از پرایمر را آموزش می‌دهیم.


بخش اول انتخاب پرایمر مناسب


1. درباره‌ی پرایمرتان تصمیم بگیرید

آیا شما بیشتر نگران چین و چروک و خطوط ریز روی صورت‌تان هستید؟ آیا نگران تغییر رنگ روی پوست‌تان هستید؟ آیا درصدد برطرف کردن براقی روی پوست چرب‌تان هستید؟ انواع مختلفی پرایمر در فروشگاه‌های لوازم آرایشی موجود هستند، بنابراین وقت بگذارید و پوست خود را بررسی کنید و به این فکر کنید که چه چیزی برای شما پوست‌تان بهتر خواهد بود. شما می‌توانید تحقیقات خود را به صورت آنلاین بررسی کنید و متناسب با نیازتان، آن را خریداری کنید.

 • اگر نگران منافذ باز و یا چین و چروک روی صورت‌تان هستید، به دنبال پرایمرهایی باشید که چین و چروک و منافذ بازتان را پوشش می‌دهد.
 • اگر می‌خواهید آرایش با دوامی داشته باشید ابتدا باید از یک پرایمر قبل از آرایش خود استفاده کنید.

پرایمر لورآل

2. پوست خود را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که آیا به یک پرایمر اصلاح رنگ نیاز دارید یا خیر؟

در صورت وجود لکه‌های تیره‌ روی پوست، یا حلقه‌های تیره‌ی زیر چشم، قرمزی و یا بی‌رنگی آن، باید از یک پرایمر رنگی استفاده کنید که آن‌ها را خنثی کند و پوشش دهد. رنگ‌های مکمل، یکدیگر را از بین می‌برند، بنابراین اگر پوست‌تان قرمزی دارد باید از پرایمر سبز که وظیفه‌ی خنثی کردن قرمزی را برعهده دارد استفاده کنید.

 • به خاطر داشته باشید که لزوما نیازی به استفاده از پرایمر تصحیح رنگ ندارید، بنابراین شما می‌توانید از یک پرایمری استفاده کنید که روشن باشد.
 • پرایمر رنگ سبز می‌تواند قرمزی پوست را اصلاح کند. این نوع پرایمر به ویژه برای افرادی که دچار آفتاب سوختگی شده‌اند بسیار مفید است.
 • پرایمر زرد برای افرادی که چهره‌ی قرمز روشن مایل به صورتی دارند قابل استفاده است. همینطور افرادی که می‌خواهند جوش‌های سرسیاه خود را پوشش دهند و یا نواحی مختلف پوست را که از نظر رنگ با یکدیگر ناهماهنگ هستند را هماهنگ کنند می‌توانند از این پرایمر استفاده کنند.
 • اگر روی پوست‌تان کبودی و یا لکه‌های تیره مایل به آبی داشتید بهتر است از پرایمر صورتی استفاده کنید که باعث روشن شدن پوست‌تان نیز می‌شود.
 • اگر پوستی سبزه مایل به زرد دارید می‌توانید از یک پرایمر بنفش برای خنثی کردن آن استفاده کنید.
 • اگر چهره‌ای تیره و بی‌حال دارید می‌توانید از پرایمر طلایی برای خنثی کردن رنگ خاکستری روی پوست‌تان استفاده کنید.

3. پوست‌تان چرب، خشک و یا طبیعی است؟

پرایمرها، دارای ترکیبات مختلفی هستند و انواع مختلفی دارند. ابتدا باید شما نوع پوست‌تان را بشناسید سپس بر اساس آن پرایمر خود را انتخاب کنید. اگر مطمئن نیستید که چه نوع پوستی دارید ابتدا صورت خود را با یک شوینده‌ی ملایم بشویید و اجازه دهید تا خشک شود. پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه اگر پوست شما چرب شد نوع پوست‌تان چرب است. اگر خشک شد یعنی پوستی خشک دارید و در صورتی که پوست‌تان نرم باقی‌ماند یعنی شما پوستی طبیعی دارید.

 • اگر پوست صورت شما چرب است بهتر است از پرایمرهایی که حاوی اسید سالیسیلیک هستند استفاده کنید تا درخشش و براقی پوست شما را کاهش دهد و همینطور چربی‌های اضافی روی پوست‌تان را از بین ببرد.
 • اگر پوست شما خشک است به دنبال یک پرایمری باشید که پوست‌تان را مرطوب نگه می‌دارد.
 • اگر پوست شما نرمال است می‌توانید پرایمرهای مختلف را امتحان کنید و ببینید که با کدام احساس بهتری دارید و کدامیک جلوه‌ی بیشتری به شما می‌دهد.

نوع پوست

4. پرایمری بر پایه‌ی سیلیکون و روغن بخرید؟

اگر شما دارای پوستی خشک هستید بهتر است از پرایمرهای آب‌رسان استفاده کنید. پرایمر آب‌رسان (بر پایه آب) به راحتی جذب پوست می‌شوند و پوست را تقویت و احیا می‌کنند و باعث ماندگاری بیشتر کرم پودر می‌شوند. اگر شما دارای پوستی چرب هستید از پرایمرهایی که فاقد چربی هستند استفاده کنید. توجه داشته باشید که پرایمرتان بر پایه سیلیکون و روغن باشد تا مانع از ترک‌خوردن میکاپ‌تان ‌شود.

 • پرایمرهای بر پایه‌ی سیلیکون علاوه بر اینکه پوست‌تان را صاف و یا شفاف می‌کند چربی‌های اضافی را دفع و آن را درخشان می‌کند.
 • هنگام خرید یک پرایمر، ابتدا یک نمونه از آن را که مطابق با نوع پوست‌تان است را انتخاب کنید، سپس روی دست‌تان امتحان کنید در صورتی که به خوبی روی پوست‌تان عمل کرد آن را خریداریپ کنید.
 • قبل از اینکه پرایمرهای سیلیکونی را روی کل پوست‌تان بزنید مقداری از آن را بر روی دست‌تان تست کنید چرا که برخی از افراد با پوست حساس، به سیلیکون آلرژی دارند.

بررسی کردن نوشته پشت پرایمر


بخش دوم صورت خود را آماده کنید


1. صورت خود را با یک شوینده‌ی ملایم بشویید

این نکته‌ی بسیار مهمی است که قبل از شروع میکاپ تمامی چربی‌ها، آلودگی‌ها از روی پوست‌تان پاک شود. به همان اندازه‌ای که شستن صورت‌تان مهم است شستن دست‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که شما با استفاده از انگشتان‌تان برای استفاده از پرایمر و سایر لوازم آرایشی استفاده می‌کنید بنابراین دستان خود را به خوبی بشویید تا آلودگی‌ها و چربی‌ها به پوست‌تان منتقل نشود.

2. از مرطوب کننده استفاده کنید

همواره به خاطر داشته باشید که پرایمر، کار مرطوب کننده برای پوست شما را انجام نمی‌دهد بنابراین نباید از مرطوب کننده صرفه نظر کنید. مرطوب کننده پوست شما تغذیه می‌کند و آن را سالم نگه می‌دارد در حالی که بعضی از پرایمرها دارای خواص مرطوب کنندگی هستند ولی هدف اصلی آن‌ها، زیرسازی است.

 • قبل از شروع پرایمر از یک مرطوب کننده استفاده کنید و اجازه دهید تا به خوبی جذب پوست‌تان گردد و مرطوب شود، سپس از پرایمر استفاده کنید.

بخش سوم استفاده از پرایمر


1. پرایمر را به اندازه‌ی یک نخود به پشت دست‌تان بزنید

همانطور که قبلا به آن اشاره شد از پرایمر برای زیرسازی استفاده می‌شود. ابتدا به اندازه‌ی یک نخود از پرایمر را به پشت دست‌تان بزنید. همین مقدار برای پوشاندن صورت و گردن شما کافی است.

2. پرایمر را به مرکز صورت‌تان خود اعمال کنید و از حرکات دایره‌ای و ملایم استفاده کنید تا به خوبی جذب شود

 • حرکت دست‌تان باید همانند زمانی که از مرطوب کننده استفاده می‌کنید باشد. اطمینان حاصل کنید که پرایمر به طور یکنواخت روی پوست‌تان پخش شده است.
 • فراموش نکنید از ماساژ دادن پرایمر در نواحی اطراف چشم اجتناب کنید.
 • پرایمر را به آرامی روی صورت‌تان پخش کنید.
 • از انگشت خود برای پخش کردن پرایمر می‌توانید استفاده کنید. همچنین می‌توانید از اسفنج یا براش آرایشی استفاده کنید اما لازم نیست.
 • یک لایه نازک از پرایمر را می‌توانید روی لب‌های خشک‌تان بمالید تا رژلب‌تان پررنگ‌تر به نظر برسد و از قرار دادن آن در خطوط ریز اطراف دهان خودداری کنید.

3. اجازه دهید پرایمر به طور کامل خشک شود

چند دقیقه طول می‌کشد تا پرایمر خشک شود. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند که از پرایمر برای زیرسازی آرایش خود استفاده نکنند و با این کار فقط می‌توانند یک آرایش معمولی داشته باشند در صورتی که استفاده از پرایمر باعث می‌شود میکاپی زیباتر داشته باشید.

 • استفاده از پرایمر باعث می‌شود شما به یک لایه‌ی نازک از فاندیشن نیاز داشته باشید.
 • استفاده از پرایمر باعث می‌شود فاندیشن شما به راحتی روی پوست قرار بگیرید و آن را یکنواخت کند.
 • اگر پرایمر شما بر پایه سیلیکون و روغن باشد مانع از ترک‌خوردن میکاپ شما می‌شود.

زیر سازی با پرایمر

بیشتر بخوانید: پرایمر با کانسیلر و فاندیشن چه تفاوت‌هایی دارد؟

مطالب مرتبط