لایه برداری پینه‌ پا و پاکسازی پوست مرده در ۳ مرحله

لایه برداری پینه‌ پا و پاکسازی پوست مرده در ۳ مرحله

08 مهر 1398

‌پوست های مرده‌ که در کف پا ایجاد می‌شوند به دلیل فشاری است که هنگام راه رفتن به پاها وارد می‌شود و یا در اثر ساییده شدن‌های مکرر پا به وجود می‌آیند. یکی از سخت‌ترین قسمت بدن، کف پا است. بنابراین به مراقبت بیشتری نیاز دارد و در صورت عدم مراقبت، باعث زخم و عفونت می‌شود. چندین راه وجود دارد که به شما در مراقبت بیشتر از پاها و از بین بردن پوست مرده از کف‌ پا (پاکسازی پوست کف پا) کمک می‌کند.


بخش اول در خانه به پاهایتان برسید


1. پایتان را در آب لیمو خیس کنید

خیساندن کف پا به مدت 10 دقیقه در آب لیمو، یک راه عالی برای از بین بردن پوست مرده و خشک از پای شماست. اسید موجود در آب لیمو به آسان‌تر کنده شدن پوست مرده و خشک کمک می‌کند. بعد از اینکه 10 دقیقه پاهایتان خیس خورد، از یک سنگ پا برای کندن پوست مرده و خشک استفاده کنید.

قرار دادن پا در آب لیمو

2. یک کرم برای پاشنه پای ترک خورده بسازید

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را درون یک بطری کوچک بریزید. چند قطره روغن لیمو یا اسطوخودوس را به بطری اضافه کنید و درب آن را محکم ببندید و تکان دهید تا به خوبی مخلوط و غلیظ شود. آن را روی پا به ویژه پاشنه پا بمالید تا مرطوب شود. می‌توانید بطری را برای استفاده‌های بعدی نگه دارید، فقط به یاد داشته باشید که قبل از استفاده، آن را به خوبی تکان دهید. این روش برای لایه برداری پوست کف پا عالی است. 

کرم رفع ترک پاشنه پا: ترکیب روغن زیتون، روغن لیمو و روغن اسطوخدوس

3. به پاهایتان قبل از خواب روغن بزنید

در حمام پاهایتان را بشویید از جمله بین انگشتان پا، سپس با حوله خشک کنید. لایه‌ای از روغن گیاهی را روی پاهایتان بمالید و با جوراب ضخیم آن را بپوشانید و بخوابید. این راهکار به لایه برداری پاها بسیار کمک می‌کند.

 • در عرض چند روز، پاهای خشک‌تان نرم می‌شوند.
 • اگر به پاهایتان روغن زدید بهتر است یک جفت جوراب بپوشید زیرا باعث می‌شود روغن به پایتان جذب شود.

استفاده از روغن گیاهی برای پاشنه پا

4. ماسک پا برای شب بسازید

برای لایه برداری پوست مرده کف پا، یک قاشق غذاخوری وازلین (یا محصولی مشابه آن) و آب لیمو را درون یک کاسه بریزید و سپس این دو ماده را با هم مخلوط کنید. پاهای خود را بشویید و آن را با حوله خشک کنید. همه‌ی مخلوط را روی هر دو پایتان بمالید، سپس یک جفت جوراب پشمی ضخیم بپوشید. یک شب بگذارید روی پایتان بماند و صبح آن را بشویید. این یکی از بهترین روش‌ها برای لایه برداری پینه پا است. 

 •  از جوراب‌های پشمی برای جلوگیری از لکه دار شدن ملحفه‌ها استفاده کنید.

ترکیب وازلین و آب لیمو

5. موم پارافین را برای مرطوب شدن پاهایتان امتحان کنید 

جهت پاکسازی پوست کف پا ابتدا موم را در یک کاسه‌ی بزرگ در مایکروویو حرارت دهید. به مقدار مساوی روغن خردل را به موم ذوب شده اضافه کنید. قبل از فرو بردن پا در ظرف و پوشاندن آن با مخلوط موم، مطمئن شوید که موم به خوبی گرم شده است. پای خود را از ظرف بیرون بیاورید و اجازه دهید تا موم خشک شود، سپس همان پا را مجددا داخل ظرف فرو کنید. پای خود را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. همین روش را روی پای دیگر خود تکرار کنید. حدود 15 دقیقه بنشینید، سپس موم و پلاستیک را بردارید.

 • روغن خردل به تقویت و مرطوب کردن پوست پا کمک می‌کند.

قرار دادن پا در موم پارافین


بخش دوم انجام دادن پدیکور


1. پاهایتان را خیس کنید

در مرحله‌ی اول شما باید یک ظرفی را انتخاب کنید که به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد که هر دو پایتان به راحتی در آن قرار بگیرید و به اندازه‌ی کافی عمیق باشد که در آب پوشانده شود. چند قطره صابون ملایم را درون ظرف بریزید و نصف آن را با آب گرم پر کنید. همچنین می‌توانید چند قطره از روغن ضروری مورد علاقه‌تان را به آب اضافه کنید. روی یک صندلی بنشینید و پاها را 10 دقیقه در آب خیس کنید.

 • به جای صابون می‌توانید از نصف فنجان نمک دریایی استفاده کنید. نمک دریایی در واقع ماده معدنی است که با منیزیم و سولفات ساخته شده است و به سرعت از طریق پوست جذب می‌شوند. هنگامی که نمک دریایی خیس می‌خورد بهترین راه برای جذب منیزیم و سولفات به بدن شما است. نمک دریایی مزایایی از جمله: افزایش انرژی، کاهش التهاب و از بین بردن بوی بد پا و بهبود گردش خون را به همراه دارد. 
 • به جای صابون از ¼ فنجان سرکه سفید استفاده کنید. سرکه فواید بسیاری دارد. خیساندن پا در مخلوط سرکه می‌تواند به از بین بردن بوی بد پا کمک کند و احتمال ابتلا به قارچ را کاهش می‌دهد. سرکه نیز اسیدی است که به نرم شدن پوست و به از بین بردن پوست مرده و خشک کمک می‌کند.

قرار دادن پا در ظرف آب

2. پوست‌های مرده و پینه‌دار را پاکسازی کنید

برای از بین بردن پوست‌های مرده کف پا، از یک سنگ پا استفاده کنید. ممکن است لازم باشد پاهای خود را به پشت خم کنید تا بهتر بتوانید این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که انگشتان پا را برای پوست‌های مرده و پینه‌دار بررسی کنید.

 • قبل از استفاده از سنگ پا، آن را خیس کنید.
 • سنگ پا در مقایسه با تیغ پینه، تیغ پدیکور گزینه‌ی خوبی برای از بین بردن پوست مرده یا خشک کف پاست. استفاده از تیغ پینه و تیغ پدیکور توصیه نمی‌شود. 

استفاده از سنگ پا برای ترک پاشنه پا

3. مراقب کوتیکول‌ و ناخن‌هایتان باشید

از پوشر استفاده کنید تا کوتیکول‌ را از روی ناخن‌ به عقب بکشید. سپس ناخن‌های هر یک از انگشتان پا را با ناخن‌گیر مرتب کنید. اگر تصمیم دارید ناخن‌های پا را کمی بلند بگذارید مطمئن شوید که از لبه‌ی انگشتان پای شما بالاتر نمی‌رود. علاوه بر این ناخن‌هایتان را به یک اندازه کوتاه کنید. پس از اینکه لبه‌های ناخن‌ را کوتاه کردید با سوهان آن را مرتب کنید.

کوتاه کردن ناخن با ناخن گیر

4. پا و مچ پا را مرطوب کنید

یک مرطوب کننده با کیفیت را روی پاها از جمله انگشتان و ناخن‌ها ماساژ دهید. قبل و یا بعد از استفاده از مرطوب کننده، پاهایتان را ماساژ دهید تا کاملا مرطوب شوند.

استفاده از مرطوب کننده برای پاشنه پا

5. ناخن‌هایتان را لاک بزنید

اگر میخواهید لاک را روی ناخنتان بمالید، با لاک‌ پاک‌کن، هر گونه لاک اضافی را پاک کنید و بعد لاک بزنید. یک یا دو لایه لاک روی ناخن‌هایتان بمالید و اجازه دهید هر لایه‌ای که می‌زنید کاملا خشک شود. سپس روی هر ناخن از براق کننده استفاده کنید. 

 • پاک کننده لاک ناخن به صورت استونی و غیر استونی موجود است. استونی برای از بین بردن لاک بهتر عمل می‌کند ولی ناخن را خشک می‌کند. اگر مستعد خشکی و یا شکنندگی ناخن‌ هستید بهتر است از لاک‌ پاک‌کن‌های غیر استونی استفاده کنید. آن‌ها ملایم‌تر عمل می‌کنند و کمتر به ناخن‌ها‌ آسیب می‌رسانند.

لاک زدن ناخن پا


بخش سوم مراقبت از پاها


1. کفش مناسب انتخاب کنید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای پاهای خود انجام دهید خرید و پوشیدن کفش مناسب است. کفش نامناسب باعث اصطکاک، فشار، پینه و خشکی می‌شود. چندین راه وجود دارد تا بتوانید کفش مناسبتان را پیدا کنید.

 • کف پایتان را اندازه بگیرید. احتمالا یک پای شما از پای دیگرتان بزرگتر است. بنابراین باید کفشی را پیدا کنید که متناسب با هر دو پایتان باشد.
 • در پایان روز برای خرید کفش بروید، زمانی که پایتان بیشترین ورم را دارد. کفش‌هایتان را در روز بعد امتحان کنید تا مطمئن شوید برای پایتان اندازه است.
 • به سایز کفش توجه نکنید. احساستان را هنگام پا کردن کفش در نظر بگیرید.
 • به دنبال کفش‌هایی باشید که اندازه‌ی پایتان باشد. کفش‌های عجیب و غریب شما را دچار مشکل می‌کند.
 • اطمینان حاصل کنید که پاهایتان در کفش راحت است و به اندازه‌ی کافی عمیق است که انگشت‌های پا راحت در آن قرار بگیرند.
 • فاصله‌ی بین نوک کفش و انگشت شصت باید حدود 1 سانتی‌متر باشد بنابراین کفشی را انتخاب کنید که این فاصله را داشته باشد.

پوشیدن کفش

2. پاهایتان را خشک نگه دارید

سعی کنید فقط از جوراب‌های نخی استفاده کنید مخصوصا هنگام ورزش کردن. استفاده از موارد احتیاطی زیر به شما کمک می‌کند تا از بوی بد پا و اگزما جلوگیری کنید.

 • اجازه دهید کفش‌هایتان بعد از انجام فعالیت‌های بدنی که باعث تعریق بیش از حد پا می‌شوند کاملا خشک شوند.
 • دو روز پشت سر هم همان جوراب را نپوشید.
 • در صورت خیس شدن یا عرق کردن، جوراب‌های خود را عوض کنید.
 • هر روز پاها بخصوص انگشتانتان را بشویید و قبل از پوشیدن جوراب، آن‌ها را کاملا خشک کنید.
 • پوشیدن صندل در فضاهای عمومی مانند استخر ایده‌ی خوبی است.

پوشیدن جوراب نخی

3. پاهایتان را مرطوب کنید

بهترین راه برای جلوگیری از خشکی و ترک خوردگی پاها این است که هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کردن پاها در زمستان که هوا سرد و خشک است از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است. مراقب باشید هنگامی که از مرطوب کننده استفاده کردید با آن روی سرامیک قدم نزنید. استفاده از مرطوب کننده قبل از خواب باعث می‌شود بهتر به پاهایتان نفوذ کند.

 • در زمان استفاده از مرطوب کننده می‌توانید پاهایتان را ماساژ دهید. ماساژ دادن نه تنها به شما حس خوبی می‌دهد بلکه به گردش خونتان کمک زیادی می‌کند.
 • از دوش گرفتن یا استحمام با آب داغ که پوستتان را بیشتر خشک می‌کند پرهیز کنید.
 • از مرطوب کننده‌ی مخصوص پا استفاده کنید، زیرا سایر مرطوب کننده‌ها حاوی الکل هستند و سریع‌تر پوستتان را خشک می‌کند.

مرطوب کردن پاشنه پا

4. جلوگیری و از بین بردن پینه روی انگشتان پا

جالب اینجاست که اکثر مشکلات پا به دلیل پیاده‌روی نیست بلکه بیشتر بخاطر کفش شماست. وقتی انگشتان پا در قسمت داخلی کفش‌ ساییده می‌شوند پینه روی انگشتانتان ایجاد می‌شود که عمدتا به این دلیل است که کفش‌تان سایز پایتان نیست. کفش پاشنه بلند نیز می‌تواند باعث پینه شود، چون فشار بیشتری را به انگشتان و کف پا وارد می‌کند. برای جلوگیری از پینه می‌توانید از درمان‌های خانگی استفاده کنید اما اگر تشدید شد به پزشک مراجعه کنید.

 • پاها را در آب گرم خیس کنید و از یک سنگ پا برای لایه برداری پوست مرده و پینه‌دار انگشتان و کف پا استفاده کنید. 
 • انگشت‌های خود را با چسب پینه که در داروخانه‌ها موجود است بپوشانید.
 • کفش‌هایی را بپوشید که مناسب پایتان باشد و فضای 1 سانتی متری از نوک کفش تا انگشت شصت دارد. در صورت امکان کمتر از کفش‌های پاشنه بلند استفاده کنید زیرا فشار زیادی را به پاهایتان وارد می‌کند.

چسباندن چسب پینه روی انگشتان پا

5. پاهایتان را بالا نگه دارید

اگر برای مدت طولانی نشسته‌اید یک لحظه بلند شوید و راه بروید. این کار باعث می‌شود گردش خون در پاهایتان ضعیف‌تر شود. پزشکان توصیه می‌کنند که وضعیت خود را ثابت نگه ندارید و آن را تغییر دهید. اگر به نشستن عادت دارید بهتر است در زیر پایتان چیزی قرار دهید تا گردش خون در پاهایتان بیشتر شود. استراحت کوتاه و بالا گرفتن پاها به این موضوع بسیار کمک می‌کند. ورزش کردن نیز می‌تواند به این امر کمک کند. 

بالا نگه داشتن پا

بیشتر بخوانید: 3 روش برای از بین بردن پوسته‌های مرده کف پا

مطالب مرتبط