طرز تهیه 3 ماسک صورت با عسل و جو دوسر

طرز تهیه 3 ماسک صورت با عسل و جو دوسر

09 دی 1398

آیا از پوست خشک و حساس رنج می‌برید؟ آیا جوش‌های آکنه و جوش‌های سرسیاه شما را به ستوه آورده‌اند؟ اگر شما در هر یک از این شرایط هستید، می‌توانید یک ماسک مرطوب کننده و براق کننده صورت درست کنید که آن را می‌توانید از مواد تشکیل دهنده‌ای که در منزل شما وجود دارد تهیه کنید: جو دوسر و عسل. این مقاله نه تنها به شما نشان می‌دهد که چگونه یک ماسک اساسی درست کنید، بلکه به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید ماسک‌های خاصی را برای مبارزه با آکنه و تسکین دهنده پوست خشک و حساس ایجاد کنید.


طرز تهیه ماسک پایه با عسل و جودوسر


1. یک کاسه برای مخلوط کردن پیدا کنید: شما به چیزی نیاز دارید تا تمام مواد لازم را در آن مخلوط کنید. از آنجا که شما با مواد کمی کار می‌کنید، می‌توانید از یک کاسه کوچک یا حتی یک فنجان استفاده کنید.

2. اطمینان حاصل کنید که جو دوسر شما کاملاً پودر شده است: شما یک بافت نرم و آرد مانند می‌خواهید. اگر جو دوسر شما بیش از حد زخمت و سفت باشد، مجبور خواهید بود که آنها را با استفاده از مخلوط‌کن، آسیاب قهوه یا یک غذاساز خرد کنید.

3. جو دوسر را درون کاسه بریزید: 3 قاشق غذاخوری جو را اندازه بگیرید و آن را درون کاسه بریزید.

4. مقداری آب داغ را به آن اضافه کنید و هم بزنید: هدف این است که جو دوسر برای این ماسک نرم باشد، بنابراین 1 قاشق غذاخوری آب داغ را اندازه بگیرید و آن را به جو اضافه کنید. دو ماده را مخلوط کنید تا به خوبی ترکیب شوند.

5. بگذارید مخلوط کمی خنک شود: قبل از اینکه وارد مرحله بعدی شوید، بگذارید جو دوسر برای چند لحظه خنک شود. این کار به جو دوسر زمان کافی برای جذب آب را می‌دهد و همینطور آن را انعطاف‌پذیر می‌کند.

6. عسل را اضافه کنید و هم بزنید: شما به 1 قاشق غذاخوری عسل احتیاج خواهید داشت. عسل را اندازه بگیرید ، آن را به ظرف اضافه کنید و با یک قاشق مخلوط کنید تا همه چیز ترکیب شود.

7. می‌توانید مواد دیگر را اضافه یا جایگزین کنید: شما می‌توانید همانطور که هست از ماسک صورت استفاده کنید یا می‌توانید سایر مواد را نیز به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید ترکیبات خاصی را جایگزین کنید که در زیر آورده شده است:

 • به جای استفاده از آب گرم، از 1 قاشق غذاخوری شیر سرد استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید به جای آب از 1 قاشق غذاخوری چای بابونه استفاده کنید.
 • چند برش موز پوره شده را به جو اضافه کنید.
 • چند قطره روغن بادام را اضافه کنید.
 • همچنین می‌توانید آب را با 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون جایگزین کنید تا یک ماسک تغذیه کننده‌تر داشته باشید.

طرز تهیه ماسک ضد آکنه با عسل و جودوسر


1. یک ماسک عسل، لیمو، جو دوسر را درست کنید: اگر از آکنه رنج می‌برید، این ماسک می‌تواند ایده‌ی خوبی برای شما باشد. این ماسک حاوی جو دوسر‌، عسل، آب لیمو و روغن درخت چای است. در اینجا فواید هر ماده ذکر شده است:

 • جو دوسر، به عنوان یک پاک کننده طبیعی عمل می‌کند و خاصیت ضدعفونی کننده و ضدالتهابی دارد.
 • عسل هم خاصیت ضد باکتریایی و هم آنتی‌اکسیدانی دارد که این امر برای مدیریت آکنه و جوش‌های سرسیاه بسیار عالی است.
 • لیموها خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی دارند که باعث می‌شوند آنها برای مدیریت آکنه و جوش‌های سرسیاه بسیار عالی باشند.
 •  روغن درخت چای ضد عفونی کننده و تونر طبیعی است.

2. اطمینان حاصل کنید که جو دوسر شما کاملاً پودر شده است: اگر جو دوسر شما کاملاً درشت است، می‌توانید آنها را در مخلوط کن، آسیاب قهوه یا یک غذاساز خرد کنید.

3. یک کاسه برای مخلوط کردن پیدا کنید: شما به چیزی نیاز دارید تا تمام مواد لازم را در آن مخلوط کنید. از آنجا که شما با مواد کمی کار می‌کنید، می‌توانید از یک کاسه کوچک یا حتی یک فنجان استفاده کنید.

4. جو دوسر را درون کاسه بریزید: 2 قاشق غذاخوری پودر جو را اندازه بگیرید و آن را درون کاسه بریزید.

5. مقداری عسل به آن اضافه کنید: 2 قاشق غذاخوری عسل را اندازه بگیرید و آن را درون ظرف اضافه کنید. شما می‌توانید عسل نوع ‌شفاف و رقیق را خریداری کنید.

6. آب لیمو تازه را به کاسه اضافه کنید: به یک قاشق غذاخوری آب لیمو احتیاج دارید. استفاده از آب لیمو تازه بیشتر از آب لیمو کنسانتره توصیه می‌شود، زیرا ممکن است برای پوست شما خیلی خشن باشد.

 • اگر آب لیمو تازه ندارید، کافی است یک لیمو را از وسط برش دهید و آب لیمو را از نصف آن‌ بگیرید تا به مقدار کافی آب داشته باشید. آب لیمو را درون مخلوط اضافه کنید، لیموی باقیمانده را بپوشانید و برای استفاده بعدی آن را در یخچال نگهداری کنید.

7. روغن درخت چای را اضافه کنید: به نصف قاشق غذاخوری آب‌لیمو و 4 قطره روغن ضروری درخت چای نیاز دارید.

8. همه مواد را با هم مخلوط کنید: با استفاده از یک قاشق یا چنگال، همه موارد را با هم مخلوط کنید تا خمیری غلیظ و یکدست حاصل شود. این ماسک برای 1 یا 2 بار استفاده، کافی خواهد بود.


طرز تهیه ماسک تسکین دهنده با عسل و جودوسر


1. یک ماسک تسکین دهنده درست کنید: اگر پوستی خشک یا حساس دارید، ممکن است مواد تشکیل دهنده ماسک آکنه برای شما خیلی خشک باشد. در عوض، با استفاده از جو، ماست و عسل یک ماسک تسکین دهنده‌تر درست کنید. در اینجا فواید هر ماده ذکر شده است:

 • جو دوسر، یک پاک کننده عالی و طبیعی است. همچنین خاصیت لایه‌برداری کننده و ضد‌التهابی دارند.
 • ماست سرشار از کلسیم، پروتئین و ویتامین D است که همگی برای پوست شما مهم هستند. همچنین به مرطوب کردن پوست و حتی رنگ پوست شما کمک می‌کند.
 • عسل، برای بازگرداندن رطوبت به پوست خشک بسیار عالی است.

2. اطمینان حاصل کنید که جو دوسر شما کاملاً پودر شده است: شما یک بافت نرم و آرد مانند می‌خواهید. اگر جو دوسر شما بیش از حد زخمت و سفت باشد، مجبور خواهید بود که آنها را با استفاده از مخلوط‌کن، آسیاب قهوه یا یک غذاساز خرد کنید.

3. یک کاسه برای مخلوط کردن پیدا کنید: برای مخلوط کردن مواد لازم، به یک کاسه یا ظرف کوچک نیاز دارید.

4. جو دوسر را به کاسه اضافه کنید: دو قاشق غذاخوری پودر جو را اندازه بگیرید و آن را درون کاسه بریزید.

5. مقداری عسل به آن اضافه کنید: شما به 1 قاشق غذاخوری عسل نیاز خواهید داشت. اطمینان حاصل کنید که عسل از نوع شفاف و رقیق است.

6. ماست را اضافه کنید: 1 قاشق چایخوری ماست را اندازه بگیرید و آن را به مخلوط اضافه کنید. برای کاهش تحریک پوست، از یک ماست ساده و شیرین نشده استفاده کنید.

7. همه چیز را با هم مخلوط کنید: با استفاده از یک قاشق یا چنگال، تمام مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیری غلیظ داشته باشید. اگر این مخلوط خیلی ضخیم و ترد است، کمی عسل یا ماست به آن اضافه کنید.


استفاده از ماسک عسل و جودوسر


1. از لباس‌هایتان محافظت کنید: ماسک‌های صورت ساخته شده ممکن است با لباس‌هایتان برخورد کند و آن‌ها را کثیف کند. برای محافظت از لباس‌هایتان، حوله‌ای را روی قسمت جلوی قفسه سینه و شانه‌های خود بیاندازید. همچنین می‌توانید چیزی بپوشید که برایتان مهم نیست که کثیف شود.

2. از موهای خود محافظت کنید: موادی که برای تهیه ماسک استفاده کرده‌اید برای موهای شما بد نیستند، اما اگر مثلا ماسک جو دوسر روی آن بیافتد، مجبور خواهید بود موهای خود را کاملاً بشویید. برای جلوگیری از این امر، موهای خود را با یک کش دم اسبی ببندید تا از صورت شما دور نگه داشته شود. اگر موهای کوتاهی دارید، از کلاه دوش برای پوشاندن آن استفاده کنید.

3. کار خود را با یک صورت تازه و تمیز شروع کنید: اگر قبلاً این کار را نکرده اید، صورت خود را با یک پاک کننده معمولی و آب بشویید. صورت خود را با حوله‌ی تمیز به آرامی خشک کنید.

4. ماسک را روی صورت خود بمالید: با انگشتان دست خود و با استفاده از حرکات دایره‌ای به آرامی ماسک را روی صورت خود ماساژ دهید. ماسک را روی پیشانی، بینی، گونه‌ و فک بمالید. دقت کنید که آن را بر روی دهان یا چشم خود نمالید.

5. اجازه دهید ماسک روی صورت شما بماند: بگذارید ماسک به مدت 10 تا 15 دقیقه روی صورت شما بماند. اگر شما از ماسک تسکین دهنده و مبتنی بر ماست استفاده می‌کنید، به جای آن 15 تا 20 دقیقه ماسک را روی صورت‌تان بگذارید. این ماسک ممکن است سفت و یا خشک شود. این روند کاملا طبیعی است و انتظار می‌رود که همینگونه باشد. در حالی که منتظر خشک شدن ماسک خود هستید، یک حمام آرامش‌بخش بگیرید و یا آن را خیس کنید.

6. ماسک را بشویید: با استفاده از آب خنک، ماسک صورت را به آرامی بشویید. حتماً از همان حرکات دایره‌ای و ماساژ دهنده‌ای که برای قرار دادن ماسک استفاده کرده‌اید، استفاده کنید.

7. استفاده از تونر و مرطوب کننده را در نظر بگیرید: پس از تمیز کردن صورت، روال معمول مراقبت از پوست خود را دنبال کنید. اگر روال مراقبت از پوست ندارید، می‌توانید از مقداری تونر و مرطوب کننده استفاده کنید.

 • برای استفاده از تونر، کافی است یک توپ پنبه را با مقداری تونر خیس کنید و آن را روی صورت خود بکشید و روی پیشانی، بینی و گونه‌های خود تمرکز کنید. تونر به محکم کردن منافذ پوست شما کمک می‌کند.
 • برای اعمال مقداری مرطوب کننده، کافی است مقداری از مرطوب کننده مورد علاقه صورت خود را روی کف دست خود بزنید و با استفاده از انگشتانتان، آن را روی صورت خود بمالید. از نواحی حساس اطراف بینی و دهان خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: با این ۴ اسکراب پوستتان را مثل آینه صاف کنید 

مطالب مرتبط