ماسک صورت گوجه فرنگی برای پوست چرب

ماسک صورت گوجه فرنگی برای پوست چرب

09 آبان 1398

گوجه فرنگی جزء سبزیجاتی است که خواص زیادی برای پوست دارد و حاوی مواد مغذی مانند: ویتامین C، ویتامین A، اسید فولیک، کاروتنوئید و ترکیبات فنونی است. از گوجه فرنگی برای درمان مشکلات پوستی از جمله آکنه استفاده می‌شود. اگر جزو افرادی هستید که پوست چربی دارید توصیه می‌شود از گوجه فرنگی برای خلاص شدن از چربی پوست‌تان استفاده کنید زیرا گوجه فرنگی PH پوست‌تان را متعادل می‌کند و به دلیل داشتن ویتامین C، الاستین و کلاژن پوست را بهبود می‌بخشد و آن را سفت و محکم می‌کند.


ماسک گوجه فرنگی برای منافذ باز


1. لیمو ترش و گوجه فرنگی را با هم مخلوط کنید

یک قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی را با 2 الی 4 قطره آب لیمو ترش تازه در یک ظرف بریزید و آن را به خوبی مخلوط کنید. برای تاثیر کارآیی و گرفتن نتیجه‌ی بهتر، از آب لیمو ترش تازه به جای آب لیموهای صنعتی استفاده کنید.

  • قبل از زدن این ماسک بهتر است صورت خود را بشویید.
  • لیمو ترش به دلیل داشتن ویتامین C پوست را درخشان می‌کند و لکه‌های پوستی را از بین می‌برد.
  • اجازه ندهید این ماسک مدت طولانی روی پوست‌تان بماند زیرا به دلیل خاصیت اسیدی که در لیمو ترش وجود دارد ممکن است پوست‌تان بسوزد.
  • یکی از خواص گوجه فرنگی و لیمو کاهش دهنده‌ی منافذ باز پوست است.

2. ماسک را روی پوست‌تان بزنید

از این ماسک در هر جایی از بدن‌تان که چربی دارد قابل استفاده است. حتما قبل از زدن مخلوط روی پوست‌تان، دستان خود را بشویید. مخلوط آب لیمو ترش و گوجه فرنگی را 15 دقیقه روی پوست‌تان بگذارید.

  • در مرکبات، ماده‌ای وجود دارد که باعث خارش در بعضی از افراد می‌شود. بنابراین بهتر است این ماسک را بیش از 15 دقیقه روی پوست‌تان نگذارید زیرا قرار گرفتن این ماسک روی پوست‌تان در مدت زمان طولانی باعث می‌شود پوست‌تان دچار سوختگی و التهاب شود.

3. صورت‌تان را بشویید و خشک کنید

با آب سرد ماسک آب لیمو ترش و گوجه فرنگی را بشویید و با یک حوله‌ی تمیز آن را خشک کنید. هنگام خشک کردن پوست‌تان، حوله را به آرامی روی پوست‌تان فشار دهید و هرگز حوله را روی پوست‌تان نکشید چرا که باعث می‌شود پوست‌تان تحریک و قرمز شود و به گسترش باکتری‌ها کمک کند.

نکته! محدودیتی برای استفاده از این روش درمانی وجود ندارد توصیه می‌شود برای جلوگیری از چربی پوست و متعادل کردن آن به صورت هفتگی از این روش استفاده کنید. اگر پوست‌تان بیش از حد چرب است هفته‌ای 2 الی 3 بار از این روش استفاده کنید. لیمو علاوه بر کاهش دهنده‌ی منافذ پوست، برای از بین بردن انواع آکنه‌های خفیف تا متوسط نیز کاربرد دارد همینطور لکه‌های تیره‌ی روی پوست را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود پوستی روشن و جوان‌تر داشته باشید.


ماسک پاک کننده با استفاده از گوجه فرنگی


1. گوجه فرنگی و آووکادو را مخلوط کنید

آووکادو را از وسط نصف کنید هسته و پوست آن را جدا کنید و با یک قاشق، خمیر را از آووکادو بیرون بیاورید و درون یک کاسه بریزید و همینطور گوجه فرنگی را به چهار قسمت تقسیم کنید و آن را کاملا له کنید(به صورت پوره دربیاید) و با آووکادو مخلوط کنید تا به صورت خمیری یکدست در بیاید.

  • نیازی به شستن صورت قبل از استفاده از این روش درمانی نیست، زیرا مخلوط گوجه فرنگی و آووکادو برای تمیز کردن منافذ شما درست شده است.

آواکادو

2. ماسک را روی صورت خود بزنید

دست‌های خود را بشویید تا از انتشار باکتری‌ها در منافذ باز پوست‌تان جلوگیری شود. سپس با استفاده از انگشتان‌تان، آووکادو و گوجه فرنگی را روی پوست‌تان بمالید. این ماسک را حداقل 20 الی 30 دقیقه روی صورت‌تان بگذارید. این ماسک به خنک شدن پوست‌تان کمک می‌کند. همانطور که قبلا گفته شد گوجه فرنگی برای از بین بردن چربی پوست استفاده می‌شود در حالی که آووکادو خاصیت ضدعفونی کننده و آبرسان پوست را بر عهده دارد. اگر می‌خواهید یک پاکسازی عمیقی از منافذ پوست‌تان داشته باشید می‌توانید دو بار در هفته و به مدت 45 دقیقه الی 1 ساعت این ماسک را روی پوست‌تان بگذارید.  

3. پوست‌تان را بشویید و خشک کنید

پس از گذشت زمانِ قرار گرفتن ماسک روی پوست‌تان، از آب سرد یا خنک برای تمیز کردن پوست‌تان استفاده کنید. به آرامی با یک حوله صورت‌تان را خشک کنید.

  • این روش باعث می‌شود پوست‌ شما جوان‌تر و شاداب‌تر شود و به از بین بردن آکنه‌های خفیف تا متوسط پوست‌تان کمک می‌کند. اگر این ماسک را در مدت طولانی روی پوست‌تان قرار دهید، باکتری‌ها و چربی‌هایی که منافذ پوست‌تان را مسدود کرده‌اند و دلیل اصلی جوش سر سیاه هستند را از بین می‌برد.

ماسک خنک کننده‌ با استفاده از گوجه فرنگی


1. ماست را به گوجه فرنگی له شده اضافه کنید

دو قاشق غذاخوری ماست را با گوجه فرنگی خورد شده مخلوط کنید به طوری که مخلوطی یکدست حاصل شود.

  • بهتر است از ماست ساده استفاده کنید.

2. ماسک را روی صورت خود بزنید

مخلوط ماست و گوجه فرنگی را به صورت مساوی روی صورت خود بمالید. حداقل 40 دقیقه این ماسک را روی صورت‌تان بزنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

3. صورت‌تان را بشویید و خشک کنید

بر خلاف سایر درمان‌های ذکر شده در این مقاله، این ماسک خنک کننده را باید ابتدا با آب گرم بشویید تا مطمئن شوید که ماسک از روی پوست‌تان پاک شده است. سپس صورت‌تان را برای بسته شدن منافذ با آب سرد بشویید و با حوله به آراامی خشک کنید.

  • اگر چه این روش درمانی برای از بین بردن چربی پوست استفاده می‌شود اما برای کاهش علائم آفتاب سوختگی پوست نیز موثر است و همینطور اسکار ناشی از آکنه را بهبود می‌بخشد.
مطالب مرتبط