دیگه اشتباهات آرایشی را تکرار نکنید!

دیگه اشتباهات آرایشی را تکرار نکنید!

21 مهر 1398

آرایش ابزاری قدرتمند برای زیباتر کردن شماست. هرچند اگر آن را به درستی استفاده نکنید، می‌تواند زیبایی‌های صورت شما را خراب کند. فرقی نمی‌کند که در استفاده از فونداسیون اشتباه می‌کنید، یا ابروهای خود را اشتباه می‌کشید یا فراموش می‌کنید که مرتباً براش‌های خود را بشویید، چند اشتباه کوچک می‌تواند تفاوت زیادی در چهره شما ایجاد کند و باعث می‌شود هنگامی که آرایش مورد علاقه‌تان را انجام داده‌اید، احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد.


بخش اول فونداسیون و کانسیلر را درست استفاده کنید


1. پوست خود را قبلا از استفاده فونداسون آماده کنید

اگر فونداسیون را روی پوست خشک و پوسته پوسته و یا روی پوست چرب بزنید، به خوبی روی پوست شما نمی‌خوابد. همیشه قبل از آرایش کردن پوست خود را تمیز کنید و هفته‌ای یک یا دوبار پوست خود را لایه برداری کنید تا پوستی صاف و تمیز داشته باشید. در آخر فراموش نکنید که قبل از آرایش صورت خود را مرطوب کنید تا به پوستتان آبرسانی شود.

 • همچنین می‌توانید پرایمر را قبل از فونداسیون استفاده کنید. با اینکار پوست خود را زیر سازی می‌کنید تا آرایشتان کل روز دوام آورد و منافذ پوست، چروک‌ها و خطوط صورت پر شود. همچنین با اینکار فونداسون به راحتی روی پوست پخش می‌شود.

پرایمر آرایشی

2. رنگ فونداسیون را رو خط فک خود امتحان کنید

هنگامی که در مغازه می‌خواهید رنگ درست فونداسیون را انتخاب کنید، احتمالاٌ آن را روی دست خود امتحان می‌کنید. اما رنگ پوست دست معمولاً با رنگ پوست صورت یکی نیست بنابراین اینگونه پولتان را با خرید فونداسیون تیره‌تر از پوست خود هدر داده‌اید. به جای اینکار فونداسیون را روی خط فکر خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که به رنگ صورت و گردن شما می‌خورد.

 • حتماً فونداسیون را در نور طبیعی امتحان کنید نا مطمئن باشید که رنگ مناسبی را انتخاب می‌کنید.
 • حتی اگر مطمئن هستید که رنگ فونداسیونتان با رنگ پوست صورت و گردنتان یکی است، بازهم بهتر است که کمی فونداسیون را روی خط فک خود محو کنید تا خطی میان گردن و صورت شما باقی نماند.

تست کردن رنگ فاندیشن روی خط فک

3. فونداسیون را با براش یا پد اسفنجی پخش کنید

هر چند که ممکن است پخش کردن فونداسیون با انگشت راحت‌تر باشد اما اینگونه در آخر فونداسیون روی پوستتان نمی‌خوابد و پوستتان یک دست نمی‌شود. به جای اینکار از انگشت تمیز خود برای پخش نقطه‌ای فونداسیون روی پوست استفاده کنید و با استفاده از براش یا اسفنج اشکی فنوداسیون را پخش کنید. اگر با استفاده از براش یا اسفنج فونداسیون را پخش کنید ظاهری هموار به پوست شما می‌دهد.

 • از براش‌های صاف که مانند قلمو نقاشی است، استفاده نکنید زیرا آنها هم ظاهری ناهمگون به پوست شما می‌دهند. به جای اینکار از براش‌های متراکم و پر استفاده کنید که فونداسیون را به خوبی محو کند.
 • اگر می‌خواهید از پد اسفنجی استفاه کنید ابتدا آن را خیس کنید، آن را فشار داده تا آب اضافی خارج و اسفنج نم‌دار شود سپس از آن برای پخش کردن فونداسیون استفاده کنید. با اینکار دیگر پد اسفنجی مواد آرایشی را بیش از حد به خود جذب نمی‌کند.

استفاده از فاندیشن با پد اسفنجی

4. کانسیر زیرچشمی را انتخاب کنید که فقط یک درجه از پوست شما روشن‌تر است

شاید فکر کنید استفاده از کانسیلر چشم خیلی روشن زیر چشم شما را بیشتر روشن می‌کند. هرچند استفاده از کانسیلر چشمی که دو یه سه درجه روشن‌تر از پوستتان است تنها زیر چشمتان را سفید می‌کند بلکه چشمانی برعکس چشمان راکون به شما می‌دهد. به جای اینکار کانسیلری انتخاب کنید که فقط یک درجه از فونداسیون شما روش‌تر باشد تا روشنی زیر چشمتان نامحسوس شود.

 • معمولاً بهتر است که کانسیلر زیر چشم با استفاده از انگشت تمیز پخش کنید و از براش یا اسفنج استفاده نکنید. گرمای انگشت شما به جذب راحت‌تر کانسیلر کمک می‌کند و پوستتان کمتر چروک به نظر می‌رسد.

استفاده از کانسیلر زیر چشم

5. برای پوشش مشکلات پوستی از کانسیلری که دقیقاً هم‌رنگ فونداسیون است، استفاده کنید

اگر از کانسیلر روشن‌تر برای پوشاندن آکنه، اسکار، پیری صورت و دیگر مشکلات پوستی استفاده کنید، توجه دیگران را به این قسمت‌ها جلب می‌کنید. به جای اینکار از کانسیلری که دقیقاً هم‌رنگ فونداسیون است، استفاده کنید تا کانسیلر و فونداسیون به صورت یک‌نواخت با یکدیگر ترکیب شوند.‎

 • برای محو کردن کانسیلر روی صورت معمولاً براش یا پد اسفنجی بهترین نتیجه را می‌دهد. اینگونه کانسیلر بدون پاک کردن میزان زیادی از فونداسیون، روی پوست پخش می‌شود و نقاط تیره صورتتان پنهان می‌ماند.

فاندیشن و کانسیلر


بخش دوم دیگر اجزای صورت را آرایش کنید


1. پودر صورت را ماهرانه استفاده کنید

اگر از میزان زیادی پودر استفاده کنید، پورد روی صورتتان می‌ماسد و منافذ پوست، چروک و خط‌های پوست روشن‌تر می‌شود. برای یک دست کردن فونداسیون فقط پودر را  روی نواحی که ممکن است براق یا چرب شوند، استفاده کنید. اکثر افراد اطراف بینی، پیشانی و چانه‌شان براق یا چرب می‌شود. ممکن است لازم باشد لایه نازک هم روی گونه ها بزنید.

 • اگر پوست شما خشک است، از پودر استفاده نکنید.
 • به راحتی می‌توانید از میزان زیادی پنکیک یا پودر فونداسیون استفاده کنید. برای اینکه از غلیظ به نظر رسیدن پودر جلوگیری کنید، پودر سبک و بی‌رنگی که هیچ رنگ یا پوششی به صورت شما اضافه نمی‌کند را انتخاب کنید.

استفاده از کرم پودر روی پوست

2. کمی برنزر یا کانتور استفاده کنید

برنزر و کانتور می‌توانند گرما به صورت شما جان و حجم دهند. اما اگر زیادی از آنها استفاده کنید، صورتتان کثیف به نظر می‌رسد. جهت طبیعی نگهداشتن صورت خود میزان کمی از برنزر را با براشی کوچک و پر به آرمی روی پیشانی، شقیقه، پایین استخوان گونه و روی فک خود بزنید. برنزر یا کانتور را به شکل E برای حجم دادن دقیق، روی هر دو طرف صورت خود بزنید.

 • برنزر یا کانتور را به خوبی محو کنید تا خطوط واضح روی صورت خود باقی نگذارید.

کانتورینگ صورت

3. براش را بالاتر از گونه بکشید

اگر رژگونه را خیلی پایین‌تر از گونه‌ها بزنید، صورت شما زمخت و کشیده به نطر می‌آید. از روی گردی استخوان گونه شروع کنید، آن را به سمت عقب و در طول استخوان گونه، به سمت خط مو ادامه دهید.

 • با کمی رژگونه شروع کنید و فقط در صورت نیاز از رژگونه بیشتر استفاده کنید. حتماً آن را خوب محو کنید تا جذب پوست شود و طبیعی به نظر برسد.
 • براش زوایه‌دار رژگونه کمک می‌کند تا قسمت درست برای رژگونه را راحت‌تر پیدا کنید.

آموزش رژگونه کشیدن


بخش سوم چشم و لب‌ها را آرایش کنید


1. با خطوط ظریف داخل ابروهای خود را پر کنید

کشیدن ابرو به صورت تیره و پررنگ کار درستی نیست. برای اینکه صورتتان زمخت به نظر نرسد، از مداد ابرویی که هم‌رنگ ابروهای شما یا کمی روشن‌تر از آنها است، استفاده کنید. به جا اینکه با یک خط ابرو بکشید، از خطوط ریز و ظریف برای طبیعی به نظر رسیدن آنها استفاده کنید.

 • اگر با پودر ابروی خود را پر کنید معمولاً ابرو ظاهری ملایم‌تر و طیبعی‌تر به خود می‌گیرد.
 • بعد از اینکه ابروهای خود را کشیدید با براش تمیز ابرو روی آن بکشید تا محو شود و طبیعی به نظر برسد.

پر کردن ابرو با مداد ابرر

2. از پرایمر سایه استفاده کنید

اگر می‌خواهید ابروهایتان پاک یا چروک نشوند، باید کار خود را با پرایمر سایه شروع کنید. نقاط کوچکی از پرایمر را روی پشت چشم بزنید و قبل از سایه زدن به آرامی آن را با انگشت خود پخش کنید.

 • اگر پرایمر سایه ندارید می‌توانید کانسیلر را جایگزین آن کنید. آن را به روش پرایمر استفاده کنید.

مالیدن پرایمر سایه چشم پشت پلک

3. خط چشم خود را بی‌نقص بکشید

بدون استفاده از وسیله، کشیدن خط چشم بی نقص به نظر ماموریتی غیرممکن می‌رسد. چسب نواری بی‌رنگ یا تکه کاغدی را با زاویه 45 درجه گوشه چشم خود بگذارید تا بتوانید دم خط چشم را کنار آن بکشید و همیشه خط چشمی بی نقص و گربه‌ای داشته باشید

 • اگر از چسب استفاده می‌کنید، قبل از اینکه تکه چسب مورد نظر را گوشه چشم خود قرار دهید، چند بار آن را پشت دست خود بچسبانید. با اینکار چسبندگی آن کمتر می‌شود و هنگام برداشتن چسب، کمتر پوست نازک اطرف چشم کشیده می‌شود.

کشیدن خط چشم دنباله دار

4. قبل از ریمل، از فرمژه استفاده کنید

فر کردن مژه چشمان شما را باز و درشت‌تر می‌کند. هرچند باید به این نکته توجه داشته باشید که قبل از ریمل، مژه‌ها را فر کنید. اگر هنگام استفاده از فرمژه، مژه‌هایتان مرطوب باشد، مژها بهم می‌چسبند و حتی ممکن است بعضی از تارهای مژه کنده شوند.

 • اگر کار کردن با فرمژه برای شما راحت نیست می‌توانید بدون استفاده از فرمژه، مژه‌های خود را فر کنید. در این صورت باید ابتدا ریمل بزنید و سپس مژه‌هایتان را عقب ببرید و آنها را به مدت چند ثانیه نگهدارید تا فر بشوند.

ریمل زدن - فرمژه زدن

5. قبل از رژ لب، لب‌های خود را اسکراپ و مرطوب کنید

فرقی نمی‌کند که بخواهید از رژ لب جامد، مایع یا حتی برق لب استفاده کنید، اگر لب‌های شما خشک و پوسته پوسته باشد رنگ رژ خراب می‌شود. قبل از اینکه رژ بزنید، به آرامی لب‌های خود را لایه برداری کنید تا پوست‌های مرده آن از بین برود و با استفاده از بالم لب آن را مرطوب کنید. اینگونه لب‌هایی نرم و یک دست خواهید داشت.

 • شما می‌توانید اسکراب لب بخرید یا با مواد خانگی خودتان اسکراب لب درست کنید. نصف قاشق چایخوری روغن زیتون را با یک قاشق چایخوری شکر مخلوط کنید و آن را روی لب‌های خود بزنید تا پوست‌های مرده روی لبتان از بین برود. آن را با لیف حمام مرطوب از روی لب‌ها پاک کنید.
 • اینکار مخصوصاً برای لایه برداری و مرطوب کردن لب‌ها قبل استفاده رژ لب مات مهم است. رژ لب مات کاملاً خشک و باعث می‌شود که خط و پوسته‌های روی لب بیشتر مشخص شوند.

زدن بالم لب - اسکراب لب

6. بعد از استفاده خط لب، داخل آن را پر کنید

خط لب، لب شما را برجسته‌تر نشان می‌دهد و از پخش شدن رژ لب جلوگیری می‌کند. هرچند اگر از خط لب، هم‌رنگ لب خودتان استفاده می‌کنید فقط آن را روی خط خود لب بکشید تا لب را شما برجسته‌تر کند. اگر خط لبتان تیره است، جهت جلوگیری از داشتن خط لبی تیره، بعد از کشیدن خط لب، داخل آن را با همان خط لب پر کنید.

 • اگر نمی‌توانید خط لبی پیدا کنید که مانند رنگ لب خودتان باشد، از خط لب قهوه‌ای کم‌رنگ که با رنگ طبیعی لب شما همخوانی دارد، استفاده کنید.

کشیدن خط لب


بخش چهارم اشتباهان آرایشی خود را اصلاح کنید


1. شب آرایش خود را پاک کنید

خوابیدن با آرایش صورت اشتباه‌ترین کاری است که در رابطه با پوست صورت خود می‌توانید انجام دهید. اینکار می‌تواند بافت صورت شما را خراب کند و باعث ایجاد خطوط باریک و چروک روی صورت شود و همچنین پوست صورت شما را کدر می‌کند. همیشه آرایش خود را شب با استفاده از ژل شست و شویی بشویید که پوست شما را سالم نگه می‌دارد.

 • اگر از لوازم آرایش ضدآب برای چشم یا همچنین فونداسیون سنگین استفاده می‌کنید، بهتر است قبل از شستن صورت خود، پاک کننده مخصوص آرایشی را به مراقبت روزانه پوست خود اضافه کنید.
 • محلول پاک کننده آرایش را روی میز کنار تخت خود بگذارید. در این صورت اگر آنقدر خسته باشید که نتوانید برای شستن صورتتان روبه‌روی روشویی بایستید، می‌توانید شب، به سرعت و بدون بیرون آمدن از تخت آرایش خود را پاک کنید.

پاک کردن آرایش با پاک کننده ملایم

2. لوازم آرایش خود را در حمام نگذارید

حمام معمولاً آینه بزرگ دارد و به نظر مکان مناسبی برای آرایش کردن و نگهداشتن لوازم آرایش است. هرچند گرما و رطوبت به تنهایی و بدون باکتری‌های موجود درحمام، می‌تواند لوازم آرایش شما را سریع‌تر فاسد کند. به جای اینکار لوازم آرایش خود را در مکانی خنک و خشک مانند اتاق‌خواب نگه دارید.

قرار دادن لوازم آایشی داخل حمام ممنوع است

3. براش‌های آرایشی خود را مرتباً بشویید

اینگونه به روشی ساده همیشه براش‌هایتان تمیز است. استفاده از براش کثیف می‌تواند هنگام استفاده کثیفی، چربی و باکتری را با هر بار استفاده روی پوست صورت شما پخش کند. باید براش‌ها خود را با استفاه از دیگر تمیزکننده‌ها هفته‌ای یکبار عمیقاً تمیز کنید اما تمیز کردن روزانه براش‌هایتان را فراموش نکنید تا قبل از هربار استفاده تمیز باشند.

شستن براش آرایشی

بیشتر بخوانید: روتین مراقبت از پوست قبل از خواب

مطالب مرتبط