به جای خرید فاندیشن آن را با ۳ روش درست کنید!

به جای خرید فاندیشن آن را با ۳ روش درست کنید!

17 مهر 1398

داشتن پوستی صاف و بدون نقص برای همه‌ی خانم‌ها یک خواسته‌ی مهمی است که باعث می‌شود زیباتر دیده شوند. اگر جزو افرادی هستید که پوست‌تان خوب نیست می‌توانید با محصولاتی مثل فاندیشن، به پوست دلخواهتان برسید. انواع مختلفی از فاندیشن در فروشگاه‌های لوازم آرایشی موجود هستند که برخی از افراد به دلیل هزینه‌ی بالای فاندیشن و مواد مضر موجود در بسیاری از فاندیشن‌ها از خریداری کردن آن‌ها منصرف می‌شوند. خوشبختانه با چند ماده اصلی و ارزان، می‌توانید فاندیشن خود را در خانه درست کنید! چرا که به شما این امکان را می‌دهد تا فاندیشن سفارشی تهیه کنید.


بخش اول با استفاده از کره شیا، روغن جوجوبا و پودر معدنی


1. کره شیا، روغن جوجوبا و پودر معدنی را در یک ظرف گرم بریزد

 این ترکیب به دلیل داشتن مواد مرطوب‌کننده موجود در آن، برای انواع پوست‌های خشک ایده‌آل است. ½ قاشق چای‌خوری کره شیا، ½ قاشق چای‌خوری روغن جوجوبا و 1 قاشق چای‌خوری پودر معدنی را تهیه کنید. هر سه مواد را داخل ظرفی که روی اجاق گاز قرار دارد بریزید.

 • در صورتی که کره‌ی شیا در دسترس نبود می‌توانید از روغن آرگان استفاده کنید.

2. شعله‌ی اجاق گاز را در حالت وسط قرار دهید

هنگامی که مواد را به ظرف اضافه کردید بهتر است شعله‌ی اجاق گاز را در حالت متوسط بگذارید و آن را هم بزنید تا کره شیا آب شود. سپس شعله‌ی اجاق گاز را خاموش کنید و ظرف را از روی حرارت بردارید.

3. مخلوط را خوب هم بزنید و آن را در یک نعلبکی بریزید

برای مخلوط کردن مواد از یک قاشق چای‌خوری استفاده کنید و آن را کاملا مخلوط کنید. بافت بدست آمده باید صاف و با رنگ ثابت باشد. مخلوط به دست آمده را درون یک ظرف یا نعلبکی تمیز بریزید.

 • اجازه دهید که فاندیشن خنک شود تا بتوانید از آن استفاده کنید.
 • این فاندیشن تا زمانی که در دمای اتاق باشد برای شما قابل استفاده خواهد بود.

4. قبل از استفاده از فاندیشن اجازه دهید که مخلوط سرد شود

از فاندیشن گرم روی صورتتان استفاده نکنید بگذارید که ابتدا خنک شود، سپس از آن استفاده کنید. برای استفاده کردن از این فاندیشن، از یک اسفنج آرایشی معمولی استفاده کنید و آن را مانند هر فاندیشن دیگری استفاده کنید. شما می‌توانید از این فاندیشن با توجه به میزان مصرف روزانه خود، به مدت دو هفته از آن استفاده کنید.


بخش دوم با استفاده از مرطوب کننده و پودر فاندیشن


1. یک ظرف کوچک برای مخلوط کردن مواد پیدا کنید

بهتر است هر روز یک مخلوط تازه از فاندیشن مایع را درست کنید، یا حداقل تا زمانی که نسبت کاملی از ترکیبات خود را پیدا نکنید از ظروف کوچک مثل ظرف لنز، پالت سایه چشم‌های تکی، برای فاندیشن خود استفاده کنید.

 • در صورتی که مواد باقی‌ماندند می‌توانید درب آن را ببندید و در طول روز از آن استفاده کنید.  پس از استفاده، ظرف آن را بشویید و در روزهای بعد از آن استفاده کنید.

2. پودر فاندیشن خود را درون ظرف بریزید

یک قاشق غذاخوری پودر فاندیشن را درون ظرف بریزید. توجه داشته باشید اگر شما از ظرف لنز و یا ظروفی با این سایز برای مخلوط کردن استفاده می‌کنید، باید به اندازه‌‌ایی از پودر فاندیشن استفاده کنید که فقط کف ظرف شما را بپوشاند تا بتوانید مواد را به آن اضافه و مخلوط کنید.

 • برای انتقال پودر درون ظرف از یک قاشق پلاستیکی یا اسپاتول چوبی استفاده کنید. هیچ‌گاه با انگشتان خود پودر فاندیشن را لمس نکنید زیرا چربی‌های انگشت‌تان روی آرایش‌تان تأثیر می‌گذار‌د.

3. مقدار مساوی از مرطوب کننده صورت خود را به ظرف اضافه کنید

به همان مقداری که از پودر فاندیشن درون ظرف ریختید به همان اندازه هم مرطوب کننده به آن اضافه کنید. مواد موجود در مرطوب کننده به گونه‌ای است که با استفاده از آن پوست‌تان را شاداب می‌کند. توجه داشته باشید که از لوسیون بدن و یا امثال آن به جز مرطوب کننده‌ی صورت خود استفاده نکنید چرا که ممکن است در معرض بسته شدن منافذ پوستتان قرار بگیرید.

 • اگر جزو افرادی هستید که به راحتی بیرون می‌روید، از مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنید.
 • اگر مرطوب کننده‌ی صورت‌تان حاوی ضد آفتاب است که در فرمولاسیون آن وجود دارد، شما می‌توانید از آن، برای ترکیب با پودر فاندیشن خود استفاده کنید.

4. این دو ماده را با یک چنگال کوچک مخلوط کنید

پودر فاندیشن و مرطوب کننده را به خوبی هم بزنید تا به طور یکنواخت درآید. بافت باید صاف و بدون پودر باشد.

5. آن را روی خط مچ یا فک تست کنید تا پوشش آن مشخص شود

مخلوط کردن مرطوب کننده و پودر فاندیشن به طور مساوی باعث ایجاد فاندیشنی با پوشش‌دهی متوسط می‌شود. اگر پوست نسبتاً عادی دارید و پوشش زیادی نمی‌خواهید، پوشش متوسط معمولاً برایتان مناسب است. کمی از مخلوط بدست آمده را روی براش فاندیشن خود بکشید و آن را روی قسمت داخلی مچ دست یا در طول خط فک خود بکشید تا بررسی کنید که آیا پوشش آن مناسب پوست‌تان است یا خیر.

 • حتماً آن را به طور کامل روی پوست خود مالش دهید تا پوشش دهی آن را متوجه شوید.

6. با افزودن پودر یا لوسیون بیشتر، پوشش دهی آن را تنظیم کنید

افزودن مرطوب کننده بیشتر باعث ایجاد فاندیشنی با پوشش کمتر می‌شود و همینطور افزودن پودر بیشتر، یک فاندیشن غلیظ با پوشش کامل را فراهم می‌کند. در هر زمان مقدار بسیار کمی اضافه سپس آن را مخلوط کنید و در آخر تست کنید.

 7. از قلم مو یا اسفنج استفاده کنید

فاندیشن مایع خود را دقیقاً مشابه با فاندیشنی که از فروشگاه‌های لوازم آرایشی خریدداری کرده‌اید استفاده کنید. پس از استفاده از آن و رضایت از پوشش دهی مطلوب، درب آن را ببندید تا بتوانید آن را در طول روز استفاده کنید.

8. مقدار بیشتری تهیه کنید

اگرفاندیشنی را که درست کردید و از پوشش دهی آن راضی بودید، می‌توانید مقدار بیشتری از آن را درست کنید و برای نگه ‌داشتن آن از بطری‌های فاندیشن قدیمی، یا ظرف شیشه پاک‌کن استفاده کنید. قبل از استفاده از آن بهتر است به خوبی آن را تکان دهید.

 • شما می‌توانید از مقیاس آشپزخانه برای اطمینان از یکنواختی ترکیب بدست آمده استفاده کنید.
 • بهتر است که به اندازه‌ی که فکر می‌کنید خراب نمی‌شوند آن را تهیه کنید.

بخش سوم فاندیشن رنگی با مواد خانگی


1. مقدار کمی پودر کاکائو را اضافه کنید تا سایه‌ی تیره داشته باشید

حتماً با مقادیر بسیار ناچیزی شروع کنید و آن را کاملاً مخلوط کنید و قبل از اضافه کردن مقادیر بیشتر، پیشرفت سایه را بررسی کنید و این کار را تا زمانی که از رنگ بدست آمده رضایت داشتید ادامه دهید. از یک قاشق پلاستیکی برای مخلوط کردن کامل آن استفاده کنید.

 • پودر کاکائو بدون اضافه کردن رنگ‌های گرم، سایه را به صورت طبیعی تیره می‌کند.

2. اضافه کردن سایه‌ی تیره با استفاده از دارچین

اگر رنگ پوست گرمی دارید، از پودر دارچین با پودر کاکائو استفاده کنید تا به سایه‌ی خود گرما بدهید. برای اینکار، دارچین را اضافه کنید و آن را کاملا مخلوط کنید.

 • اگر می‌خواهید از فاندیشن مایع خود مانند رژگونه استفاده کنید، دارچین باعث می‌شود که کیفیت مطلوب را ایجاد کند.
 • شما همچنین می‌توانید جوز هندی را نیز امتحان کنید، برای استفاده از آن باید جوز هندی خیلی ریز باشد.

3. برای تغییر سایه از سایر ادویه‌ها استفاده کنید

 پوست ساسافراس، پودر هل و پودر گندم رایحه‌های رایجی هستند که می‌توانند برای تیره‌تر کردن و سفارشی‌سازی سایه فاندیشن شما نیز استفاده شوند. اگر به هر یک از این موارد دسترسی دارید، آنها را امتحان کنید.

4. پودر میکا را برای درخشش رژگونه اضافه کنید

 پودر میکا را به رنگ طلایی یا برنز انتخاب کنید تا درخشش زیبایی را برای شما به ارمغان آورد. مقداری پودر میکا را به مواد خود اضافه کنید و آن را به خوبی مخلوط کنید، سپس آن را تست کنید. در مقداری پودر میکا بپاشید، هم بزنید و رنگ را تست کنید و تا زمانی که رنگ حاصل مورد قبول‌تان نبود از پودر بیشتری استفاده کنید.

 • می توانید پودرهای میکا را از فروشگاه‌های لوازم آرایشی خریداری کنید. همیشه پودر میکا را که به عنوان محصول آرایشی است خریداری کنید.
 • برای درخشش سرد شبیه به هایلایت، از پودر میکا نقره‌ایی یا مروارید استفاده کنید.

5. اکسید روی را به فاندیشن خود به جهت محافظت از آفتاب اضافه کنید

اکسید روی، محافظت از آفتاب را به پایه فاندیشن شما اضافه می‌کند. اکسید روی بدون پوشش، نانو و غیر میکرونیزه را بخرید. از آنجا که روی ماده‌ای ضخیم است و باعث می‌شود سطح پوشش آرایش شما را بالا ببرد، پوست شما را صاف، نرم و با التهاب کمتری نشان دهد، همینطور آکنه را برطرف و پوست را مرطوب می‌کند.

 • اکسید روی برای استفاده از پوست بی‌خطر است، اما هنگام کار کردن با آن از ماسک و دستکش استفاده کنید. استنشاق بیش از حد از این پودر باعث مسمومیت می‌شود.
 • 28 گرم اکسید روی تقریباًمعادل SPF 20 است.
 • به طور معمول، بسته به نیازتان از یک تا 4 قاشق غذاخوری اکسید روی استفاده کنید.

پودر اکسید

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده صحیح از فاندیشن مایع  

مطالب مرتبط